Infrastruktura

Rosja zmienia trasy dostaw gazu przez Turkish Stream

Wprowadzanie nowych tras dostaw gazu przez Turkish Stream realizuję politykę Rosji o konkurowanie z dostawami gazu z Bliskiego Wschodu.

Rosja i Turcja poinformowały o oddaniu do użytku Turkish Stream. Oficjalne otwarcie nastąpiło przed terminem – 8 stycznia br., po 15 miesiącach. Dwie nitki gazociągu łącznie umożliwiają przesył 31,5 mld m3 gazu, drogą przez Morze Czarne (930 km). Koszt inwestycji oszacowano na 7 mld USD.

Pierwszą nitkę przeznaczono na zaspokojenie wewnętrznego zapotrzebowania Turcji, natomiast druga z założenia powinna docierać do państw Europy Południowo-Wschodniej. Uroczystego otwarcia z udziałem najwyższych władz Turcji, Rosji i Bułgarii nie można jednak nazwać zupełnym powodem do świętowania, ponieważ Bułgaria znacznie opóźnia prace nad swoim odcinkiem połączenia. Serbia ukończyła krajowy odcinek od granicy węgierskiej do granicy bułgarskiej pod koniec 2019 r. Dostawy powinny trafić do Serbii do 31 maja br. Mimo wszystko, Bułgaria wynegocjowała 5%-ową obniżkę cen gazu, za sprawą ominięcia Rumunii, która pobiera 38 mln EUR za tranzyt.

Z pewnością, największą korzyść zyskała Turcja, ponieważ może dzięki temu bezpośrednio importować znaczące ilości surowca bez pośrednictwa państw trzecich. Turecki rząd zadeklarował plany utworzenia hubu gazowego. Zgodnie z dalszymi wyjaśnieniami, zdolność importowa Turcji to obecnie około 318 mln m3 gazu dziennie, a w przyszłym roku będzie to 450 mln m3, dzięki rozbudowie pojemności magazynowej oraz FSRU. Jednocześnie Rosja i Turcja podpisały długoterminową umowę na dostawy gazu.

Zmieniają się główne kierunki przepływu gazu do Europy. Zmiana trasy dostaw 16 mld m3 gazu to zysk z tranzytu rzędu około 500 mln USD, które kiedyś zarabiała Ukraina. Jeżeli Naftogaz skorzysta z reimportu gazu z Turkish Stream np. przez Węgry, samemu zapłaci za turecki tranzyt.

Równolegle do Turkish Stream powinien pojawić się także gazociąg TAP, który dostarczy gaz z Bliskiego Wschodu na Bałkany. Trwają prace offshorowe. Uruchomienie zaplanowano na 2020 r. (10 mld m3 początkowej zdolności przepustowej, z możliwością jej podwojenia).

Leave a Reply