Zdolności przesyłowe

Zdolności przesyłowe

W pierwszej połowie stycznia przesył dla wybranych punktów wahał się w przedziale: PWP (SGT-KSP) 93 – 171 GWh, GCP (DE-PL) 10 – 11 GWh, Hermanowice [PL-UA] 0 – 47 GWh, zarejestrowano jednorazowy przepływ w przybliżeniu 3 GWh przez punkt Cieszyn (CZ-PL).

PSG informuje o zatwierdzeniu zmian w IRiESD, które weszły w życie w 1 styczniu br. Uwzględniono uwagi zgłoszone przez uczestników rynku. Zmiany dotyczą zmian sprzedawcy, alokacji, bilansowania handlowego, montażu urządzeń pomiarowych. Nowe regulacje wprowadzono dla: sprzedaży rezerwowej, ZZZ, biogazu rolniczego oraz LNG.

Apator Metrix dostarczy PSG gazomierze o wartości ponad 26 mln PLN. W ciągu w 2 lat nastąpi realizacja umowy.

Baltic Pipe otrzymał decyzję lokalizacyjną od Wojewody Zachodniopomorskiego. Gaz System liczy na uzyskanie zgody na budowę do października, żeby rozpocząć budowę jeszcze w br. Gazociąg związany z Baltic Pipe – Goleniów-Lwówek otrzymał zgodę na budowę od wojewody wielkopolskiego. Duński operator, Energinet, podpisał umowę z wykonawcą lądowego odcinka Baltic Pipe (70 km) – A.Hak International. Prezes Gaz Systemu zadeklarował, że nie wystąpią problemy w sprawie krzyżowania się Baltic Pipe z NS i NS2.

Zgodnie z publikacjami litewskiego operatora, Amber Grid, na Litwie ruszają prace nad interkonektorem GIPL, którego planowe zakończenie nastąpi przed 2022 r.

OSP Polski i Ukrainy przedstawili przeciwstawne dane. Zdaniem ukraińskiego GTSO, możliwy przesył gazu z Polski do Ukrainy to 6,6 mld m3 gazu, dlatego nie ma potrzeby rozbudowy zdolności technicznych transportu gazu, biorąc pod uwagę również wirtualny przesył. Gaz System odpowiedział natomiast, że obecne warunki pozwalają na przesył sieciowy 2 mld m3 gazu na Ukrainę.

Finlandia oficjalnie ukończyła gazociąg Balticconnector.

* dostępna zdolność przesyłowa przerywana
** zdolność na punkcie Cieszyn jest zakontraktowana do 2026 r. w ramach procedury Open Season

Leave a Reply