Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Nowa taryfa na Białorusi – nieznacznie taniej

W II poł. stycznia na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 86 transakcji (liczba transakcji w poprzednich okresach: I poł. stycznia: 84). Średnia cena 1 MWh gazu utrzymała trend spadkowy i wynosi 14,60 EUR/MWh (wobec 15,42 EUR/MWh w I poł. stycznia).

Na Ukrainie 1 stycznia weszła w życie nowa taryfa Naftohazu – gaz kosztuje obecnie 5 500 UAH/1000 m3 – 23,36 EUR/MWh (wobec 5 861 UAH w listopadzie i grudniu).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela i wykres obok).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie. Wg nowe taryfy, którą opublikowano w ostatnich dniach stycznia 2020 r., gaz jest nieznacznie tańszy niż w 2019 r. i kosztuje: dla odbiorców do 600 mln m3 – 25,57 EUR/MWh, powyżej 600 mln m3 – 15,35 EUR/MWh, powyżej 600 mln m3 do produkcji nawozów mineralnych – 14,57 EUR/MWh.

Zdaniem Gazpromu Neft i Shella – projekt, w który zaangażowana jest ich wspólna spółka Salym Petroleum Development to największy lądowy projekt w Rosji z udziałem kapitału zagranicznego. Chodzi konkretnie o Salym. Firmy uzyskały przez spółkęcórkę koncesję na osuszanie i wydobycie węglowodorów na Syberii.

Gazprom poinformował o odmrożeniu części aktywów, które zajęto w Europie (m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii), w związku z zabiegami Ukrainy o zabezpieczenie należnego jej długu, orzeczonego w arbitrażu z Gazpromem.

Rosyjski minister energii, Aleksander Novak, ostatecznie pozostał na stanowisku pomimo zaproponowanych przez Włodzimierza Putina reform.

Najpóźniej na początku 2023 r. Novatek podejmie decyzję inwestycyjną w sprawie Arctic LNG 1 (planowana zdolność na poziomie 20 mln ton LNG/rok). Koncern uzyskał pozwolenie na zamówienie 10 tankowców poza Rosją.

Naftogaz podał, że Gazprom w styczniu br. wykorzystał zaledwie 46% zarezerwowanych przepustowości gazociągów. Na początku br. gaz w Europie był średnio o 11% tańszy, na co złożyła się duża podaż oraz wyjątkowa korzystne temperatury dlatego wzrasta szansa opłacalności transportu gazu do Europy, na co pozwalają warunki techniczne  na Ukrainie.

Sprzedaż na ESP Gazpromu w styczniu br. wyniosła 2,9 mld m3.

Rząd Stanów Zjednoczonych nie zamierza w pełni zdejmować sankcji nałożonych na Białoruś.

W 2019 r. Rosja wyprodukowała 500 mld m3 gazu (wzrost o 1%), z czego 199 mld trafiło do Europy. Jednym z największych odbiorców w UE są Niemcy.

Leave a Reply