Czechy, Słowacja

Czechy, Słowacja

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 0,3 EUR/MWh. NET4GAS prowadzi konsultacje wdrożenia VIP. Czechy decydują się na rozbudowę elektrowni atomowych.

Wzrost średniego poziomu cen na rynku Day-Ahead. Najniższą cenę 9,73 EUR/MWh odnotowano 26 lutego (poprzednio 8,68 EUR/MWh), zaś najwyższą 10,6 EUR/MWh w dniu 20 lutego (poprzednio 10,53 EUR/MWh). Średnia ważona cena w II połowie lutego wyniosła 10,15 EUR/MWh (w II poł. lutego było to 9,88  EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 18. lutego – 22 GWh (w I poł. lutego 26 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 102 GWh.

NET4GAS prowadzi konsultacje społeczne w sprawie szeregu wdrożenia VIP-ów (wirtualnych punktów międzysystemych), umów o przyłączenie oraz zmian regulacyjnych. Dotyczą one połączeń z Niemcami w punktach: Brandov-Gaspool, Brandow-Eugal, Waidhaus-NCG. Dokumenty dotyczą m.in. nowego fizycznego połączenia Deutschneudorf EUGAL Brandov oraz mechanizmów zarządzania przesyłem.

Czeski rząd zapowiedział, że umowa z państwową spółką CEZ w sprawie rozbudowy elektrowni atomowej w Dukowanach nastąpi w najbliższym czasie. Czeski minister przemysłu poinformował, że do 2022 należy wybrać wykonawcę, oraz że zgoda na budowę będzie gotowa do 2029 r. Z wcześniejszych wypowiedzi wiadomo, że w 2021 r. powinna pojawić się zgoda lokalizacyjna, a uruchomienie zakładu nastąpi w 2036 r. Władze dążą do zwiększenia udziału energii atomowej w krajowym miksie energetycznym z obecnych 30% do 40% do 2040 r.

Serbski regulator zatwierdził Gastrans jako niezależnego OSP do obsługi serbskiego odcinka Tureckiego Potoku. Udziałowcami OSP są Gazprom (51% akcji) i serbskie Srbijagas (49% akcji).

Leave a Reply