Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Mniej transakcji i mniejszy wolumen na GET Baltic.

W II poł. lutego na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 54 transakcji (liczba transakcji w poprzednich okresach: I poł. lutego – 75). Średnia cena 1 MWh gazu nie zmieniła się i wynosi 13,34 EUR/MWh (wobec 14,60 EUR/MWh w II poł. stycznia).

Na Ukrainie 1 lutego weszła w życie nowa taryfa Naftohazu – gaz kosztuje obecnie 4 661 UAH/1000 m3 – 19,11 EUR/MWh (wobec 5 500 UAH w styczniu).

Białoruskie państwowe Belneftekhim podpisało kontrakt z azerskim SOCAR-em na dwie dostawy, w sumie 160 tys. ton ropy naftowej. Rosja i Białoruś nadal nie doszły do porozumienia ws. cen i zasad importu ropy naftowej w 2020 r. Strona rosyjska zaproponowała mechanizm kompensacji w zamian za utracone korzyści z obniżonych ceł.

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela i wykres obok).

Dyrektor Zarządzający Gazpromu został przeniesiony na stanowisko Dyrektora Generalnego nowopowstałego Gazprom Trading-u.

Ministerstwo Finansów Rosji zapowiedziało spadek ceł wywozowych ropy naftowej z lutowego poziomu 79 USD/tona do marcowego poziomu 67 USD/tona.

Rosyjskie Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało odwołanie do holenderskiego NSA ws. nakazu wypłaty 50 mld USD dla akcjonariuszy byłego Yukosu.

W 2019 r. produkcja LNG w zarządzanym przez Novatek projekcie Yamal LNG przekroczyła zaprojektowane możliwe wydobycie jednostki (16,5 mld ton) o 11% i wyniosła 18,5 mln ton LNG.

Rosneft krytykuje USA za niesłuszne nałożenie sankcji na spółkę zależną – Rosneft Trading. Rosneft zapowiedział, także inwestycję 5 mld USD w projekty oparte na OZE w ciągu 5 najbliższych lat. Spółka poinformowała o planach ograniczenia emisji CO2 o 8 mln ton do 2022. Również BP posiadające 20% udziałów Rosnefcie, zapowiedziało plany dot. redukcji emisji do 2050 r.

Leave a Reply