Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Na Wschodzie gaz coraz tańszy. Litwa przegrała w sporze arbitrażowym z Gazpromem. Amerykańskie LNG może trafić na Ukrainę. Rosjanie wprowadzają zerową stawkę akcyzy na wydobycie LNG.

W I poł. marca na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 74 transakcji (liczba transakcji w poprzednich okresach: II poł. lutego – 54). Średnia cena 1 MWh gazu znacznie spadła i wynosi 11,25 EUR/MWh (wobec 13,34 EUR/MWh w lutym).

Na Ukrainie 1 marca weszła w życie nowa taryfa Naftohazu – gaz kosztuje obecnie 3981 UAH/1000m3 – 15,09 EUR/MWh (wobec 4661 UAH w lutym).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela i wykres obok).

Litwa przegrała w sporze arbitrażowym przeciwko Gazpromowi o rekompensatę 1,4 mld EUR za zbyt wysoką cenę dostaw gazu. Sąd arbitrażowy w Sztokholmie potrzymał w mocy wyrok z 2016 r.

Białoruś rozważa import do 1 mln ton ropy naftowej z Azerbejdżanu w 2020 r.

Gazprom Russkaya został przekształcony w Gazprom International Projects LCC. Nowy podmiot przejmie zadania związane z pośrednictwem przy międzynarodowych projektach.

Lukoil wypłaci dywidendę w wysokości 13 USD/akcja.

Minister Energii Federacji Rosyjskiej negatywnie o podjęciu decyzji o podwyższeniu produkcji ropy naftowej przez Arabię Saudyjską.  Rosja kontynuuje dialog z OPECEM.

Federacja Rosyjska zatwierdziła zerową stawkę podatku od wydobycia LNG w Arktyce. Największym beneficjentem decyzji jest Novatek.

Leave a Reply