Upstream i LNG

Tani gaz i drogi transport LNG

Ostatnie wydarzenia przekładają się na czasowe osłabienie amerykańskiego eksportu LNG.

Warunki wewnętrzne w USA do niedawna były korzystne dla eksportu gazu. Wysokie temperatury oraz znaczny poziom napełnienia krajowych magazynów (wyższy o 12% niż rok wcześniej) przekładają się na rządową prognozę EIA, zgodnie zgodnie z którą średnie ceny gazu w 2Q br. w Henry Hub wyniosą 1,91 USD/MMBtu. Prognozy globalnego zmiany światowego zapotrzebowania zapowiadają stabilny i długotrwały wzrost. Historycznie niemała różnica cenowa między rynkiem w USA oraz na Dalekim Wschodzie, wydawałoby się, oznacza zaproszenie do inwestycji.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało spowolnienie przyrostu zapotrzebowania Chin. W styczniu i lutym br. Chiny sprowadziły około 25 mld m3 gazu. Tempo wzrostu wyniosło więc nieco poniżej 3%, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 r. było ono na poziomie niemal 19%. W tym samym czasie, ceny LNG podczas swoich wyjątkowo niskich cen na giełdach północnowschodniej Azji kształtują się w pobliżu 2,70 USD/MMBtu.

Chiny pomimo ocieplania relacji z Amerykanami, w kontekście wojny cenowej, unikają jednak zawarcia kontraktu długoterminowego na dostawy LNG z USA. Dodatkowo, dwaj kluczowi konsumenci – Korea Południowa oraz Japonia zmniejszyły swoje zakupy, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Inwestorzy w USA nie są więc przekonani, co do finansowani kolejnych projektów gazowych. Wydarzenia związane z czołówką odbiorców LNG zamroziły znaczną część popytu światowego rynku. Sprzedaż gazu na wewnętrznym rynku również jest mniej opłacalna niż zazwyczaj.

Leave a Reply