Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Drożej i więcej na GET Baltic. Pozytywne wyniki poszukiwań nowych złóż przez Gazprom. Mimo prognozowanego odbicia rynku w 2Q br., część podmiotów odsuwa w czasie ostateczne decyzje inwestycyjne.

W II poł. kwietnia na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 64 transakcji (liczba transakcji w: I poł. miesiąca – 82) o łącznym wolumenie 194554 MWh. Wolumen wzrósł w porównaniu do I poł. miesiąca, kiedy wyniósł 156821 MWh. Średnia cena 1 MWh gazu wzrosła i wynosi 10,47 EUR/MWh (wobec 10,06 EUR/MWh w I poł. kwietnia).

Na Ukrainie 1 kwietnia weszła w życie nowa taryfa Naftohazu – gaz kosztuje obecnie 4 069 UAH/1000m3 – 15,14 EUR/MWh (wobec 3 981 UAH w marcu )

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela i wykres obok).

Ze względu na spadające na rynku europejskim ceny gazu, administracyjnie regulowane ceny tego surowca w Rosji okazały się w ostatnich dniach wyższe od europejskich. Natomiast w przypadku kontraktów długoterminowych, gdzie jest indeksacja cen gazu w oparciu o ropę naftową, Gazprom może liczyć na zwiększone przychody, ze względu na wolniejszy spadek wartości ropy w stosunku do gazu.

Ubiegłoroczne efekty poszukiwań złóż gazu w Rosji szacowane są na 1 354 mld m3 surowca. Największe zasoby odkryto w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym i na szelfie Morza Karskiego. Na 2020 r. zaplanowano prace poszukiwawcze na szelfie Morza Barentsa i Ochockim.

Transneft prognozuje 10%-owy spadek obrotów w 2020 r., ze względu na politykę naftową OPEC-u. Dostawy krajowe mają spadać w mniejszym tempie niż eksport.

Novatek odłożył w czasie termin podjęcia ostatecznej decyzji o inwestycji w projekt terminalu LNG Obsky, z powodu koronawirusa. Prace inwestycyjne w Yamale LNG i Arctic LNG-2 są prowadzone zgodnie z planem.

ME Rosji informuje o niepewnej odwilży i wzroście zapotrzebowania na paliwa na europejskim rynku energii. Rosja oczekuje 10%-owego spadku wydobycia ropy naftowej w br.

Białoruski, państwowy Belneftekhim poinformował o zakupie pierwszych 80 tys. ton ropy naftowej od Arabii Saudyjskiej (planowana data przybycia to 11 maja br.).

Gazprom prognozuje spadek wydobycia gazu ziemnego w USA, ze względu na niskie ceny surowca, według szacunków Gazpromu, na Henry Hub cena gazu wynosiła 85 USD/1000 m3 (choć wciąż jest to więcej niż w styczniu br. – 76 USD/1000 m3).

Kazahstański Tengizchevroil poinformował o przerwie w pracach inwestycyjnych na złożach z powodu wirusa. Podobne utrudnienia spotkały Lukoil w Iranie, gdzie spółka boryka się z problemami przy zmianie zarażonego personelu.

Leave a Reply