Zdolności przesyłowe

Zdolności przesyłowe

W pierwszej połowie maja przesył dla wybranych punktów wahał się w przedziale: PWP (SGT-KSP) 150 – 234 GWh, GCP (DE-PL) 34 – 47 GWh, Hermanowice [PL-UA] 38 – 45 GWh, zarejestrowano także przepływ do 3,8 – 4,3 GWh przez punkt Cieszyn (CZ-PL). Nie zarejestrowano przesyłu przez punkt Drozdowicze rewers.

W analizowanym okresie na platformie GSA odbyło się 12 aukcji przepustowości ciągłej na produkt 3-miesięczny za lipiec-sierpień-wrzesień br., organizowanych przez Gaz System, Gaz System ISO oraz N4G. Wylicytowano 3 aukcje przepustowości ciągłej: 150 MWh/h dla punktu GCP Gaz System/Ontras, po 32 GWh/h dla punktów SGT Mallnow i SGT Kondratki.

W niedzielę, 17 maja 2020 r. wygasa wieloletnia umowa między Gazpromem, a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim do Europy Zachodniej. Od poniedziałku 18 maja przesył odbywa się na zasadach, opisywanych przez regulacje UE, w tzw. systemie aukcyjnym. Ukraiński operator gazociągów przesyłowych informuje, że jest gotów dostarczyć gaz do Polski w razie problemów z dostawami z Rosji po wygaśnięciu kontraktu przesyłowego 18 maja 2020 roku.

Inwestorzy Baltic Pipe podpisali umowę z kontrowersyjnym włoskim Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Dotychczasowe warunki współpracy przy budowie Terminala LNG w Świnoujściu wykazały opóźnienia. Prace budowlano – montażowe obejmą także miejsca tzw. lądowania gazociągu, czyli połączenia części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii. Wartość kontraktu to ok. 280 milionów EUR. Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, za które będzie odpowiadać Saipem Limited rozpoczną się w drugiej połowie tego roku.

OSP podpisał umowę z dostawcą rur do budowy lądowych komponentów programu Baltic Pipe, w tym gazociągów Goleniów – Lwówek oraz Niechorze – Płoty. Łączny odcinek robót wynosi 55 km. Organy nadzoru budowlanego wyraziły zgodę na uruchomienie gazociągu Tworóg-Kędzierzyn. Koszt budowy wyniósł 250 mln PLN (140 mln PLN pochodziło z funduszy unijnych).

* dostępna zdolność przesyłowa przerywana  (bez prognoz dobowych D-1)                           

** zdolność na punkcie Cieszyn jest zakontraktowana do 2026 r. w ramach procedury Open Season

Leave a Reply