Popyt na usługi magazynowania
Rynek gazu na Ukrainie podlega poważnym zmianom, ponieważ zagraniczne firmy poszukują krótkodystansowych usług magazynowych.
Ukraiński operator systemu przesyłowego GTSO pracuje nad 30 projektami ukierunkowanymi na dalszą integrację rynku z europejskim systemem gazowym, wspieranie procesu liberalizacji wewnętrznej i optymalizację systemu przesyłowego. Dyrektor generalny GTSO, powiedział, że niektóre projekty, które mają być realizowane w nadchodzących miesiącach, obejmują oferowanie zdolności granicznych na regionalnych platformach aukcyjnych, łączenie fizycznych punktów połączeń z Polską i Słowacją oraz przyciąganie większej liczby firm, w tym rosyjskiego Gazpromu, do magazynowania gazu na Ukrainie. GTSO chce stworzyć wirtualne punkty połączeń z Polską i Słowacją pod koniec września, łącząc fizyczne punkty połączeń Hermanowicze-Drozdowice na polskiej granicy z punktami Budince-Velke Kapusany na granicy słowackiej.
GTSO 6 lipca zaoferuje swoje pierwsze roczne zdolności na regionalnych platformach aukcyjnych.
Na początku roku GTSO uruchomiło krótkodystansowy transport na swoich zachodnich granicach, mając nadzieję na przyciągnięcie zagranicznych firm do skorzystania z usługi w tranzycie na krótkie odległości między państwami członkowskimi UE lub zachęcić firmy do zatłaczania gazu na Ukrainie, wykorzystując 30 mld m3 pojemności magazynowej.
GTSO przewiduje, że w nadchodzących miesiącach import na Ukrainę będzie jeszcze większy, ponieważ firmy europejskie mogą zwrócić się do Ukrainy, aby pomóc w usunięciu nadpodaży. Istniejąca infrastruktura przesyłowa, taka jak ukraińska sieć lub jamalski korytarz tranzytowy przez Białoruś i Polskę, powinny w pełni zaspokoić rosyjską potrzebę eksportu wolumenów do Europy, nie powodując dodatkowej potrzeby uruchomienia Nord Stream 2.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.