Zdolności przesyłowe

Zdolności przesyłowe

W drugiej połowie czerwca przesył dla wybranych punktów wahał się w przedziale: PWP (SGT-KSP) 155 – 179 GWh, GCP (DE-PL) 41 – 49 GWh, Hermanowice (PL-UA) b.d. w związku z uruchomieniem nowego wirtualnego połączenia na kierunku PL-UA – UA-PL, zarejestrowano także przepływ do 4 GWh przez punkt Cieszyn (CZ-PL). Nie zarejestrowano przesyłu przez punkt Drozdowicze rewers.

W analizowanym okresie na platformie GSA odbyło się 5 aukcji. Wszystkie dotyczyły przepustowości przerywanej na produkt miesięczny – lipiec 2020, organizowanych przez Gaz System, Gaz System ISO oraz N4G. Wylicytowano 1 aukcję przepustowości przerywanej wielkości 0,565 MWh/h dla punktu GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO Wejście.

Gaz System wybrał Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH na Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi dla prac na Morzu Bałtyckim.

Izostal podpisał umowę z Gaz-System, której przedmiotem jest dostawa rur dla gazociągu Polska-Litwa. Umowa dotyczy dostawy rur stalowych DN700, które zostaną wykorzystane do budowy południowego odcinka o długości około 63 km. Wartość podpisanego kontraktu to 45,9 mln PLN netto, a jego realizacja ma nastąpić w okresie od pierwszego października 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku. Wcześniej, na początku czerwca tego roku Gaz System  i Izostal podpisały umowę o wartości ponad 2,6 mln PLN na dostawy rur osłonowych DN1000.

Realizator gazociągu GIPL, firma Alvora, zamierzała kupić komponenty szwajcarskiej spółki Global Pipe Trade, która należy do rosyjskiego koncernu ChelPipe Group.

KE zajmuje niejednoznaczne stanowisko, jeżeli chodzi o uznanie gazu ziemnego za paliwo przejściowe. Z komunikatów KE wynika, że przychylnie patrzy ona na wodór, biogaz i gaz syntetyczny. Polski rząd ujawnił, że Polska stara się o dofinansowanie UE w zakresie infrastruktury gazowej, która w będzie mogła posłużyć do transportu wodoru.

Leave a Reply