Austria

Austria

Spadek średnich cen gazu na rynku SPOT o 0,3 EUR/MWh.

Spadek średniego poziomu cen na rynku Day-Ahead. Najniższą cenę 6,08 EUR/MWh odnotowano 28 lipca (poprzednio 6,19 EUR/MWh), zaś najwyższą 6,44 EUR/MWh w dniu 28 lipca (poprzed¬nio 7,06 EUR/MWh). Średnia cena w II połowie lipca wyniosła 6,27 EUR/MWh (w I poł. lipca było to 6,56 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 16 lipca – 290 GWh (w I poł. lipca 346 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 2 179 GWh.

23 lipca austriacki OeBAG i Mubadala z Abu Zabi, jako kluczowi udziałowcy koncernu naftowo-gazowego OMV przedłużyli umowę współpracy do 2030 r., która wygasłaby za 1,5 roku. Dwóch długoletnich udziałowców wspiera austriackie przedsiębiorstwo w czasie, gdy niskie ceny energii i światowy kryzys gospodarczy stanowią wyzwanie dla branży. OeBAG ma w posiadaniu 31,5%, a Mubadala 24,9% akcji austriackiego koncernu. Istniejąca umowa pozwala każdej ze stron wyjść z umowy w ciągu 18 miesięcy. Zjednoczone Emiraty Arabskie są udziałowcem OMV od 1994 r.

Wycofanie się 2 węgierskich podmiotów z alokacji przepustowości rozszerzonego interkonektora gazowego na granicy Węgier i Rumunii przesuwa w czasie realizację gazociągu BRUA. Rumuńscy i węgierscy operatorzy sieci, Transgaz i FGSZ, spodziewali się alokacji przepustowości na połączeniu Arad-Csanadpalota od 2020 roku. Planowane było zwiększenie przepustowości z 1,75 do 4,4 mld m3. Wycofanie się tych podmiotów powoduje rozpoczęcie całej procedury od początku. Gazociąg Bułgaria-Rumunia-Węgry-Austrię będzie miał kluczowe znaczenie dla importu gazu z Azerbejdżanu, LNG z USA i Kataru.

Liczący 878 km długości gazociąg TAP, będący ostatnim elementem Południowego Korytarza Gazowego, został ukończony z końcem miesiąca. Z jego pomocą do Europy dotrze ok. 10 mld m3 gazu z Azerbejdżanu, ze złóż Shah Deniz.

Przedstawiciele UE wystąpili do władz Turkmenistanu z propozycją budowy gazociągu transkaspijskiego. Gotowość do rozmów zgłasza również Bank Światowy.

Izrael ratyfikował porozumienie z Grecją i Cyprem w sprawie gazociągu East-Med. Projekt zakłada trasę gazociągu Izrael-Grecja-Włochy (szacowany koszt – 6 mld EUR). Gazociąg zostanie oddany do użytku w 2025 roku. Docelowy wolumen przesyłu to 20 mld m3 gazu. Umowę zakwestionował prezydent Turków cypryjskich. Ostateczna decyzja inwestycyjna zostanie podjęta w 2022 r.

Armenia zadeklarowała nieatakowanie azerskich gazociągów, w kontekście trwającego konfliktu zbrojnego.

Jak informował Bułgartransgaz, 27 lipca niewielki wybuch w przygranicznej miejscowości Kułata był powodem wstrzymania przesyłu gazu do Grecji. Uszkodzeniu uległo ok. 30 m rurociągu. Awaria po kilku dniach została usunięta, a przesył wznowiony. Grecja odbiera rosyjski gaz przez Bułgarię z gazociągu TurkStream.

Premier Bułgarii rozważa odejście ze stanowiska z powodu potencjalnych sankcji USA wymierzonych w firmy budujące gazociąg Turecki Potok. Gazociąg ma sprowadzać rosyjski gaz do Europy Środkowej z pominięciem Ukrainy.