Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Spadek średniego poziomu cen gazu na rynku SPOT o 0,3 EUR/MWh.

W II połowie lipca br. średnia cena Day Ahead na TTF 4,71 EUR/MWh – mniej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa wyniosła 4,98 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano w dniu 28 lipca br., wyniosła ona 4,36 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 4,94 EUR/MWh, odnoto¬wano ją 31 lipca.

Spada liczba odwoływanych dostaw amerykańskiego LNG. Względem sierpnia i lipca br. ilość odwołanych dostaw na wrzesień spadła z ok. 40 do ok. 15. Nadal większość odwołanych dostaw dotyczy z terminali Cheniere Energy – Sabine Pass i Corpus Christi. Konsekwetnie spada, takżeśredni miesięczny poziom zatłoczenia gazu do TLNG. Lipcowy poziom zatłoczenia spadł względem 20-miesięcznego minimum w czerwcu o 0,8 mld cf (skrót z ang. coobic foot) (227 mln m3) i wyniósł 3,3 mld cf (93 mln m3) (ok. 1/3 zdolności regazyfikacyjnych). Mimo to, w USA stopniowo wzrasta produkcja gazu ziemnego. Lipcowy poziom wydobycia w 48 stanach wzrósł do 88,5 mld cf (2,5 mld m3) i był wyższy od 20-miesięcznego minimum z czerwca br. – 87 mld cf (2,46 mld m3). Wzrasta również krajowe zapotrzebowanie na surowiec z 92,5 mld cf/tydzień ( 2,62 mld m3) do ponad 94 mld cf/tydzień (2,66 mln m3).

Spread cen na TTF w kontraktach na Summer 21 i Winter 20 wzrósł do 0,6 EUR/MWh. Zeszłoroczny spread cenowy w późnym sierpniu wyniósł ponad 1 EUR/MWh. Ocenia się, że wpływ na wysoki poziom kontraktu na lato wynika z niepewności związanych z opóźnieniem budowy NS2. Natomiast wpływ na niższy poziom cen w kontrakcie na zimę 2020 mają oczekiwania dot. wzmożonego przesyłu surowca na zachód Europy z zapełnionych magazynów gazu na Ukrainie. Obecny poziom zatłoczenia gazu na Ukrainie jest wyższy o 42% w skali r./r. i wkrótce przekroczy rekordowy poziom 22 mld m3 z października ur. Sezon zatłaczania gazu do magazynów potrwa jeszcze przez 3 miesiące.

Angielska Centrica zapowiedziała dalszą sprzedaż swojego pakietu w Spirit Energy po zakończeniu korona kryzysu. Produkcja Spirit Energy za I półrocze br. wyniosła 24 mln boe ropy naftowej i gazu ziemnego. Centrica sprzedała spółkę zależną Direct Energy dla amerykańskiego NRG Energy za 3,6 mld USD. Pozyskany kapitał spółka planuje inwestować na krajowym rynku.

Total podpisał kontrakt dofinansowujący na budowę TLNG w Mozambiku na blisko 15 mld USD. Całkowita wartość projektu wynosi 20 mld USD. Moc jednostki wyniesie 13 mln ton LNG/rok.

Shell przedstawiło plan zaprzestania wydobycia na norweskim złożu Knarr. Mimo kolejnego wykonania odwiertu średnia produkcja ze złoża spadla do 10 tys. boe/dzień względem zeszłorocznego poziomu 13 tys. boe/dzień.

W II połowie lipca z powodu nieplanowanej krótkoterminowej przerwy w pracach na norweskiej magistrali Segal odnotowano spadek poziomu przesyłu gazu do UK o ok. 8 mln m3/dzień.

ACM nałożył obowiązek publikacji dokładnych danych dot. zakłóceń dostaw ciepła. Dotychczas dostawcy publikowali jedynie ogólne dane, przez co odbiorcy nie byli w stanie stwierdzić, czy otrzymali uczciwe wynagrodzenie. Urząd opublikował również wytyczne dla konsumentów i dostawców w tym i szerszym zakresie.

CREG zatwierdził dwie nowe usługi Fluxysu: Stand Alone Send Out Capacity na 2,9 GWh do 2023 r. i do 70 usług Stand Alone Berthing Right (usługi przystani) do 2039 r.