Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Taniej na litewskiej giełdzie przy dwukrotnym wzroście wolumenu.

W I poł. lipca na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 54 transakcji o łącz¬nym wolumenie 174 GWh. Wolumen spadł w porównaniu do I poł. lipca, kiedy to wyniósł 80 GWh. Średnia cena 1 MWh gazu spadła do 7,19 EUR/MWh (wobec 7,90 EUR/MWh w I poł. lipca).

Na Ukrainie 1 lipca weszła w życie nowa taryfa Naftohazu – cena gazu kosztuje się obecnie na poziomie 3 570 UAH/1000 m3 – 12,60 EUR/MWh (wo¬bec 3 256 UAH/1000 m3 – 11,71 EUR/MWh w czerwcu).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela obok).

Litewski OSP Amber Grid podpisał trzyletni kontrakt z Duju Technikos Centras na stworzenie projektu rozbudowy litewsko-łotewskiego połączenia gazowego. Planowana inwestycja stanowi dopełnienie obecnie realizowanych projektów połączenia Finlandii z Estonią (Balticconnector) i Polski z Litwą (GIPL). Szacunkowe koszty inwestycji to 10 mln EUR z szansą na dofinansowanie do 5 mln EUR ze strony UE.

Wkrótce będzie gotowe stadium najefektywniejszego wykorzystania GIPL. Magistrala ma być gotowa przed końcem 2021 r.

Ukraiński OSP wskazuje na dwa czynniki na drodze do powstania ukraińskiego hub gazowego. Pierwszym jest ujednolicenie i uatrakcyjnienie sfery prawnej i regulacyjnej, która przyciągnie zagraniczne podmioty. Drugim warunkiem miałaby być decyzja o zmianie punktu sprzedaży gazu przez Gazprom w ramach kontraktów krótkoterminowych. Obecnie punkt ten jest na zachodniej granicy Ukrainy co utrudnia zatłoczenie tego surowca do ukraińskich magazynów gazu. Ukraina liczy na wsparcie UE w tym zakresie.

RBK donosi, że z końcem maja br. Gazprom wykupił spółkę budowlaną – Strojtransnieftgaz celem samodzielnej realizacji dużych projektów, m.in. budowy gazociągów.

Gazprom zakończył sprzedaż 34% akcji w OSP Łotwy Conexus Baltic Grid. Wartość kontraktu wynosi 80 mln EUR. Sprzedaż akcji, które spółka posiada od 2017 r. wynika z zakazu UE odnośnie jednoczesnego posiadania udziałów w OSP i korzystania z jego usług.

Rekordowo rośnie dług Białorusi wobec Gazpromu. Wzrósł on od maja br. o ponad 100 mln USD, do 270 mln USD. Ministerstwo energii Białorusi zaprzecza roszczeniom Gazpromu.