Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Wzrost średniego poziomu cen gazu na rynku SPOT o 1,5 EUR/MWh. Stopniowe odbicie cen LNG w Azji i USA. Fluxys rozwija obrót LNG. Wygaszanie złoża Groningen przekłada akcent na eksploatację małych złóż gazu.

W II połowie sierpnia br. średnia cena Day Ahead na TTF 7,94 EUR/MWh – znacznie więcej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa wyniosła 6,47 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano w 22 i 23 sierpnia br., wyniosła ona 6,47 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 9,55 EUR/MWh, odnotowano ją w dniach 29 – 31 sierpnia.

Kolejna amerykańska spółka gazowa, Chaparral Energy, składa wniosek o ochronę przed bankructwem. Stopniowo wzrastają ceny gazu na Henry Hub, cena kontraktu na rok do przodu wzrosła w rekordowym tempie o 40% do 2,88 USD/MMBtu. Najprawdopodobniej w 1Q 2021 r. cena przekroczy 3 USD/MMBtu. Wzrastają również ceny w Azji. Kontrakty na październik na JKM wzrosły do 4,2 USD/MMBtu, a na zimę do ponad 5 USD/MMBtu (wg. niektórych szacunków ok. 6 USD/MMBtu w styczniu). Z tego powodu, amerykańska spółka gazowa Tellurian wznowiła rozmowy ws. inwestycji w TLNG w Luizjanie – Driftwood LNG (roczna moc wynosi 28 mln ton LNG). Dwa amerykańskie terminale – Sabine Pass i Cameron LNG, zamknięte przed huraganem Laura, czekają na decyzję o wznowieniu prac. Mimo to zapotrzebowanie na LNG w Azji jest nadal niepewne. Część podmiotów odłożyła dostawy gazu na 1Q 2021 r., z drugiej strony pojawiają się doniesienia, że niektóre państwowe chińskie spółki zapełniły już swoje magazyny gazu.

Fluxys osiągnął dobre wyniki procedury Open-season na dodatkowe zdolności eksportowe terminala LNG w Zeebrugge. W ramach przeprowadzonej w sierpniu procedury uczestnicy rynku zgłosili solidne zapotrzebowanie na zwiększone zdolności przerobowe (powyżej 2,87 GW/h), począwszy od 2024 r. Procedura wiążącego zgłaszania zapotrzebowania rozpocznie się w listopadzie br.

Prezydent Francji podczas wizyty niemieckiej kanclerz w negatywny sposób ustosunkował się do budowy magistrali NS2, oraz wyraził zaniepokojenie, co do uzależnienia dostaw gazu z Rosji.

NAM (operator złoża Groningen) pozytywnie zakończyło arbitraż i wypłaty odszkodowań dla 6 tys. mieszkańców z powodu trzęsień ziemi w 2018 r. Spółka nie podała łącznej kwoty odszkodowań za szkody. Równocześnie NAM rozwija inne mniejsze złoża gazu. Spółka wznowi wydobycie ze złoża Pernis (jedno z 240 małych pól gazowych w Holandii). Wydobycie w ciągu kilku lat wyniesie w sumie 0,3 mld m3 gazu. Mimo niskiego wolumenu wydobycia wystarczy ono dla 230 tys. gospodarstw domowych na rok. Priorytetem i warunkiem prac wydobywczych jest bezpieczeństwo. Dotychczas wydobycie z Pernis zostało wstrzymane z powodu wstrząsów, ale obecne badania wskazują na niskie prawdopodobieństwo ponownych trzęsień. Małe pola gazowe w Holandii są głównie wykorzystywane przez gospodarstwa domowe. Gaz z tego źródła jest tańszy, a jego zużycie powoduje mniejszą emisyjność niż tego importowanego zza granicy.

GTS podejmuje działania na rzecz zmniejszenia przewidywalności przeprowadzanych akcji bilansowania. Począwszy od 3 września GTS nieznacznie zmieni czas przeprowadzanych aukcji.

ACM wskazuje na pozytywne zastosowanie się dostawców energii do wymogu publikacji źródła dostarczanej energii. Z danych ACM wynika, że zielona energia cieszy się dużym poparciem ze strony gospodarstw domowych. Począwszy od 2020 r., takim samym obowiązkiem publikacji pochodzenia energii objętą tzw. szarą energię (węgiel i gaz ziemny).

EDF wydłużyło prace konserwacyjne nad dwoma reaktorami, o mocy 900 MW każdy, w regionie Bugey do 30 listopada br. Prace powodują roczny spadek krajowej produkcji o 3,6 TWh.