Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Znaczny wzrost obrotów i cen na GET Baltic.

W II poł. sierpnia na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 61 transakcji o łącznym wolumenie 222 GWh. Wolumen spadł w porównaniu do I poł. sierpnia, kiedy to wyniósł 121 GWh. Średnia cena 1 MWh gazu wzrosła do 7,92 EUR/MWh (wobec 6,75 EUR/MWh w I poł. sierpnia).

Na Ukrainie 1 sierpnia weszła w życie nowa taryfa Naftohazu – cena gazu kosztuje się obecnie na poziomie 3 578 UAH/1000 m3 – 12,18 EUR/MWh (wobec 3 578 UAH/1000 m3 – 12,60 EUR/ MWh w czerwcu).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela obok).

Prezydent Łukaszenko zagroził, że w razie obłożenia Białorusi sankcjami odetnie tranzyt surowców na Zachód oraz transport produktów z UE do Rosji. Instytut Jagielloński przekonuje o nierealności takiej groźby.

Zysk natto Gazpromu za 2Q br. spadł do 150 mld RUB, czyli o 50%.

W związku z niskim zapotrzebowaniem rosyjski Lukoil wstrzymał transport uzbeckiego gazu do Chin (5 mld m3 gazu rocznie). Ceny LNG spadły poniżej cen gazu sieciowego, dlatego wzmocniła się konkurencyjność rynku.

Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki zmniejszyło przewidywane zmniejszenie PKB o blisko 20% w stosunku do poprzednich prognoz. Recesję szacuje się oficjalnie na 3,9%, wobec wcześniejszych przewidywań na poziomie 4,8%.

Niemcy zawarły partnerstwo z Ukrainą w zakresie OZE oraz celów klimatycznych.

Pojawiły się doniesienia prasowe o zainicjowaniu współpracy rosyjsko-mongolskiej między Rosją i Mongolia w zakresie budowy gazociągu Siła Syberii 2.

Rosyjski ME skomentował rosyjskie plany zwiększenia zdolności eksportowych LNG. Rosja plasuje się w czołówce producentów LNG – rocznie wytwarza go około 30 mln t, natomiast do 2035 r. zamierza ponad czterokrotnie powielić tę liczbę, do 120-140 mln t, żeby przejąć kontrolę nad 20% rynku, co miałoby wymagać inwestycji na poziome nawet 110 mld USD.

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji poinformował, że wprowadzenie podatku od śladu węglowego w UE spowoduje w tym momencie jeszcze nieznane, lecz z pewnością poważne straty dla rosyjskich przedsiębiorców.

Rosjanie przeprowadzili udane cumowanie transportera LNG na Morzu Barentsa, w zakładzie na wyspie Kildin.