Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Wzrost średniego poziomu cen gazu na rynku SPOT o 1,5 EUR/MWh. Rozwój zdolności przesyłowych na połączeniu Holandii i Niemiec. Prognozy znacznego wzrostu zużycia wodoru w UE.

W I połowie września br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 10,78 EUR/MWh – znacznie więcej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa wyniosła 7,94 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano w 1 września br., wyniosła ona 9,84 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 11,67 EUR/MWh, odnotowano ją w dniach 7 września.

Gasunie opublikowało wyniki konsultacji społecznych prowadzonych w okresie od lipca do sierpnia 2019 r. ws. zapotrzebowania na zwiększone zdolności przesyłowe na połączeniach VIP (wirtualny punkt połączenia) pomiędzy TTF a THE (Trading Hub Europe). Wyniki wskazują na potrzebę rozbudowy zdolności przesyłowych pomiędzy Holandią a Niemcami (ok. 11 GWh zapotrzebowania) – zwłaszcza na gazociągach biegnących od NS2 na zachód. Na punkcie wejścia RU wskazano na dodatkowe zapotrzebowanie w wysokości 12 GW (7,9 GW jako swobodne moce i 4,1 GW jako moce dla Holandii). W realizacji tego celu po stronie niemieckiej należy wskazać na potrzebę rozbudowy szeregu stacji kompresujących gazu m.in. na magistrali NEL (biegnącej na zachód), celem zwiększenia jej przepustowości. Na wschodzie Niemiec chodzi m.in. o Greifswald, dokąd dociera NS2, oraz Lubmin II. Rozbudowa wynika, także z powodu zamknięcia stacji Achim. Projekt zakłada, również rozbudowę mocy magistrali Midal (biegnącej z południa, ale tak jak NEL docierającej do Rehden – ok. 100 km od granicy z Holandią). Po stronie holenderskiej wskazano, że zapotrzebowanie na zwiększone zdolności przesyłowe, jest nieznacznie mniejsze od tych zgłoszonych w okresie 2017 – 2019. Za najbardziej efektywne ekonomicznie miejsce połączenia z Niemieckich systemem przesyłowym wybrano tą VIP-ie GUT.

Francuski rząd, coraz częściej podkreśla wątpliwości związane z budową magistrali NS2. Również francuski prezydent zdecydował się na przekazanie kanclerz Niemiec własnych zastrzeżeń ws. magistrali NS2. Jednym z wielu powodów jest fakt otrucia Aleksieja Nawalnego. 7 września prezydent USA w negatywny sposób odniósł się do możliwości ukończenia projektu.

Z raportu Aurora Energy wynika, że w zależności od przyjętego scenariusza, popyt na wodór w krajach Europy północno-zachodniej mógłby wzrosnąć od 200 TWh do nawet 700 TWh w 2050 r. W raporcie skazano, że do 2040 r. produkcja niebieskiego wodoru byłaby znacznie tańsza od produkcji zielonego wodoru. W 2045 r. miałoby dojść do zrównania kosztów, również w tym czasie doszłoby do zrównania poziomów emisji przy produkcji obu rodzajów wodoru. Wg. analiz Aurory koszt produkcji niebieskiego wodoru w 2020 r. wynosi 1,6 EUR/kg (40 EUR/MWh), a dla zielonego wodoru 3,2 EUR/kg (80 EUR/MWh).

Z danych Eurostatu wynika, że mimo iż wiele film wznowiło prace lub zwiększyło produkcję po lockdownie związanym z Covidem, zużycie energii w UE nie powróciło do normy. W czerwcu br. zużycie energii było o średnio 7% niższe od średniej z ubiegłych 4 lat. Holandia należy do grupy państw, w których odnotowano najmniejszy spadek – od 1 do 5%.

NAM zastosowało się do sankcji karnej Prokuratury za wyciek 30 m3 gazu ziemnego w Farmsum (prowincja Groningen) na przełomie 2018 I 2019 r. Kara wyniosła 125 tys. EUR.

1 października Gasunie rozpocznie szkolenia i konsultacje publiczne związane z implementacją krajowej sieci przesyłowej wodoru.

Podmioty sektora energetycznego wskazują na potrzebę ujednolicenia i rozszerzenia sposobu publikacji danych. Dotychczas sposób i zakres danych był zależny od roli podmiotu na rynku (dostawcy, operatora). Brak dostępu do wzajemnych danych powoduje znaczne wzrost kosztów usług.

Click here to change this text