Austria

Austria

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 2 EUR/MWh. Zmiana właściciela austriackiego operatora. Chorwacki terminal rozpocznie pracę od początku 2021 r.

Spadek średniego poziomu cen na rynku Day-Ahead. Najniższą cenę 10,95 EUR/MWh odnotowano 19 września (poprzednio 10,43 EUR/ MWh), zaś najwyższą 12,42 EUR/ MWh w dniu 29 września (poprzednio 12,05 EUR/MWh). Średnia cena w II połowie września wyniosła 11,55 EUR/MWh (w I poł. września było to 11,18 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 16 września – 368 GWh (w I poł. września 271 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 2 880 GWh.

VERBUND poinformował, że za cenę 271 mln EUR kupi 51% udziałów Gas Connect Austria, które nalezą do spółki OMV Gas Logistics Holding. Zgodnie z porozumieniem Verbund przejmie nieuregulowane zobowiązania Gas Connect Austria wobec OMV do daty zamknięcia transakcji w 2021 r. (165,9 mln EUR).

W połowie miesiąca premier Grecji oświadczył, że jest gotowy do rozmów z Turcją w kwestii konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego pod warunkiem dalszego „wycofywania” się Ankary.

Egipt zwiększył wydobycie gazu o 12,4% rocznie, do poziomu 1,3 mln m3/d w roku podatkowym 2019-20. Na potrzeby kraju 60% surowca wykorzystano do wytwarzania energii, 23% w sektorze przemysłowym, 11% w sektorze naftowym i 6% w gospodarstwach domowych i samochodach.

Egipt, Izrael, Grecja, Cypr, Włochy i Jordania utworzyły Wschodnio-Śródziemnomorskie Forum Gazowe (EMGF) jako organizację międzyrządową zrzeszającą regionalnych rywali Turcji. Autonomia Palestyńska również jest częścią forum. Francja złożyła wniosek o członkostwo, a USA i UE wystąpiły o status obserwatora.

Pływający chorwacki terminal LNG Hrvatska od 1 stycznia 2021 rozpocznie komercyjną eksploatację i pierwsze dostawy gazu ziemnego do systemu. Zdolność skraplania gazu wynosić będzie 2,6 mld m3/rok. Całkowita wartość projektu budowy terminalu LNG na wyspie Krk to 233 mln EUR.

Saudi Aramco zanotowało 50% spadek dochodów w 1Q-2Q 2020. Dziura w budżecie powstała na skutek wojny cenowej razem z początkiem pandemii COVID-19, a także nietrafionych inwestycji, jak chociażby zakup firmy petrochemicznej SABIC, która w samym 2020 roku przyniosła ponad 630 mln USD straty. W celu sprostania wyzwaniom finansowym budżet inwestycyjny koncernu zostanie zmniejszony z 40 do 20-25 mld USD.

Urząd Inwestycyjny Abu Zabi ujawnił zakup 5,1% akcji Cheniere Energy, wartych 615 mln USD. Cheniere Energy obsługuje dwa terminale LNG w USA: Corpus Christi w Teksasie oraz Sabine Pass w Luizjanie.

Dowódca Libijskiej Armii Narodowej zapowiedział wznowienie produkcji i eksportu ropy naftowej. Wydobycie ropy naftowej w kraju ustało na początku br. z powodu zablokowania portów przeładunkowych na wschodzie. Zatrzymanie produkcji, według szacunków National Oil Corporation, spowodowało straty w wysokości prawie 10 mld USD. OPEC zaleca producentom wstrzymanie się z reakcją, aby zobaczyć, czy nastąpi trwały jego restart.

Delek, Noble Energy NBL.O i Ratio Oil Exploration RATIp.TA zgodzili się dostarczyć ze złoża Lewiatan 1,3 mld m3 gazu do elektrowni Ramat Hovav w południowym Izraelu. Dostawy, wartości 190 mln USD, mają rozpocząć się w grudniu i potrwać 30 miesięcy.

Australia planuje zainwestować 13 mld USD w ciągu najbliższych 10 lat w technologie ograniczania emisji CO2, skupiając się na inwestycjach w wodór, magazynowanie energii, wychwytywanie i składowanie CO2.