Ceny gazu

Ceny  gazu

Wzrost średniego poziomu ceny gazu o 0,7 EUR/MWh. Spadek cen gazu w USA.

W II połowie września ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 9,84 – 14,42 EUR/MWh (patrz tabela obok), a dla cen referencyjnych gazu 9,95 – 14,67 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot, w porównaniu do poprzedniego, wzrosła do poziomu 11,69 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (11,27 EUR/MWh) i TGE (13,02 EUR/MWh) spadła do 0,75 EUR/MWh.

Ostatnie dni upłynęły w cieniu wiadomości o Donalda Trumpa zakażeniu COVID-19, wzroście podaży w Arabii Saudyjskiej i rozmowach w sprawie stymulacji gospodarki w USA. Eksport z Arabii Saudyjskiej wzrósł we wrześniu o 500kbd (najwyższy od czterech miesięcy). Eksport z Libii również osiągnął szczyt (od 8 miesięcy). Ponadto w październiku spodziewany jest dalszy wzrost. Rynek opcji również wzmacnia nastawienie rynku niedźwiedzi. Jednakże – dobre wieści o stanie Trumpa mogą oddziaływać na wzrost ceny ropy naftowej, lecz naszym zdaniem wzrost byłby krótkotrwały.

W USA ceny gazu utrzymują spadek, co można wynikać z najnowszych danych makro. W Europie w ostatnich dniach widzieliśmy mieszankę niedźwiedzich wiadomości dotyczących czynników makro i gazu. Wzrost przepływów w Norwegii był ważnym czynnikiem, który wpłynął na ceny. W piątek przepływ gazu z tego kierunku wyniósł 298,24 mln m3/d (wzrost z 203,85 mln m3/d na początku tego tygodnia). Poziomy magazynowania w Europie są wysokie, ale około 3 p.p. poniżej stanu z początku października ur. Należy jednak pamiętać, żen a Ukrainie zapasy gazu osiągnęły ponad 28 mld m3, czyli 90,4% całkowitej projektowanej pojemności magazynowej. Około 5 mld m3 gazu pozostanie w magazynach na następny rok gazowy.