Czechy, Słowacja

Czechy, Słowacja

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 1,5 EUR/MWh.

Najniższą cenę na OTE – 10,83 EUR/MWh odnotowano 16 września (poprzednio 9,64 EUR/MWh), zaś najwyższą 13,03 EUR/MWh w dniu 27 września (poprzednio 11,85 EUR/MWh). Średnia ważona cena w II połowie września wyniosła 11,97 EUR/MWh (w I poł. września było to 10,51 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 30 września – 28 GWh (w I poł. września 23 GWh). Całkowity wolumen obrotu wzrósł do 132 GWh.

„Nie możemy podpisać się pod tym… chyba, że chcemy stracić naszą samowystarczalność energetyczną i infrastrukturę przemysłową” – tymi słowami w połowie miesiąca odniósł się czeski minister przemysłu i handlu do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r., w stosunku do poziomu z 1990 r.  Przypominamy jednak, że Czechy zgodziły się na politykę UE w związku z planami do 2050 r.

W połowie miesiąca szef węgierskiego MSZ, zadeklarował, iż Węgry będą popierać na forach UE bliskowschodnią politykę USA. Przypominamy również, że Węgry kupią 250 mln m3 gazu rocznie przez następne 6 lat od Shell-a. Na przyszły rok planowane jest uruchomienie chorwackiego terminalu LNG, który otwiera rynek gazu skroplonego w regionie.

W zeszłym tygodniu premier Bułgarii ogłosił, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok jest prawie zakończona – zostanie oddany do użytku `przed końcem roku.