Austria

Austria

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 0,9 EUR/MWh. Gas Connect Austria przygotowuje nowe usługi operatorskie i zdecydowanie opowiada się za szybką transformacją energetyczną.

Spadek średniego poziomu cen na rynku Day-Ahead. Najniższą cenę 11,36 EUR/MWh odnotowano 2 i 3 października (poprzednio 10,95 EUR/ MWh), zaś najwyższą 13,58 EUR/MWh w dniu 15 października (poprzednio 10,95 EUR/MWh). Średnia cena w I połowie października wyniosła 12,43 EUR/MWh (w II poł. września było to 11,55 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 13 października – 246 GWh (w II poł. września 368 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 1 900 GWh.

Nowa usługa świadczona przez europejskich OSP, Gas Connect Austria i Bayernets GmbH umożliwia klientom w Niemczech, Szwajcarii i Tyrolu dostawę bezpośrednio przez Central European Gas Hub (CEGH). Będzie to możliwe dzięki specjalnej usłudze „TRUDY”. Podobnie jak w przypadku usługi TRU, która została z powodzeniem wdrożona jako projekt pilotażowy i połączyła austriacki i czeski rynek gazu, również tutaj wykorzystuje się istniejącą infrastrukturę – klienci ww. obszarów mają teraz dodatkową możliwość otrzymywania dostaw bezpośrednio przez CEGH.

Gas Connect Austria została partnerem Instytutu Regionów Europy (IRE), który pod koniec września zorganizował 16. salzburski szczyt europejski pod tytułem „Europa, solidarność i pokój”. Obecny na szczycie dyrektor zarządzający GCA stwierdził, że względu na COVID-19 nie można odkładać Zielonego Ładu, a pomoc gospodarcza powinna być zgodna z celami klimatycznymi. Aby zmniejszyć emisję CO2 o 55% do 2030 r. UE musiałaby zainwestować około 100 mld EUR rocznie w sektor energetyczny. Stwierdził, że austriackie cele w zakresie zmian klimatycznych mogą zostać zrealizowane, zakładając, że Austria do tego czasu wygeneruje dodatkowe 27 TWh energii z OZE.

Wart 4,5 mld EUR Gazociąg Transadriatycki, o przepustowości 10-20 mld m3/rok, łączący granicę grecko-turecką z Włochami, został ułożony w całości. TAP ma być gotowy do rozpoczęcia dostaw w połowie listopada br. Udziały w TAP posiadają: BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) i Axpo (5%). Zachodnie koncerny wyrażają zaniepokojenie bezpieczeństwem dostaw gazu z Azerbejdżanu. Azerbejdżan zarzuca Armenii zrzucenie bomby, która miała wybuchnąć około 10 m od gazociągu BTC.

Uzbeknieftegaz poinformował o naprawach ograniczających produkcję gazu ziemnego oraz skroplonego. Naprawy dotyczą pompowni gazu w stacji sprężarek Bateman w Departamencie Produkcji Ropy Naftowej i Gazu Shurtan. Głównym zadaniem stacji jest zwiększenie ciśnienia gazu ziemnego i przeniesienie go do Shurtan Gas Chemical Complex.

Liban i Izrael przystąpiły do negocjacji w sprawie przeprowadzenia wzajemnej granicy morskiej.

Izraelem i ZEA zgodziły się współpracować z USA w sektorze ropy, gazu i OZE.

Pomimo zmian wywołanych pandemią, rząd Egiptu prowadzi rozmowy z Eni oraz Naturgy w sprawie ponownego uruchomienia zakładów Damietta LNG. Eni kontynuuje współpracę z ZEA. Roczny budżet koncernu na br. zmniejszył się o 35% niż wcześniej planowano oraz o 30% dla
2021 r.

LNG Croatia – kluczowy element chorwackiego terminalu wpłynęła już do portu w Rijece.

Quatar Petroleum wydzierżawiała zdolność angielskiego terminalu LNG Isle of Grain w wysokości 7,2 mln ton LNG/rok. Okres dzierżawy to 25 lat, począwszy od połowy 2025 r.