Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Znaczny wzrost cen i obrotów na GET Baltic. Niepewna sytuacja tranzytu gazu przez Białoruś. EBI przekazuje Ukrainie kolejne 300 mln EUR.

W I poł. października na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 69 transakcji o łącznym wolumenie 231 GWh. Wolumen spadł w porównaniu do II poł. sierpnia, kiedy to wyniósł 146 GWh. Średnia cena 1 MWh gazu wzrosła do 13,62 EUR/MWh (wobec 9,59 EUR/MWh w II poł. września).

Na Ukrainie zmieniono zasady publikacji cen gazu. Średnia cena gazu kształtuje się obecnie na poziomie 5 630 UAH/1000 m3 – 19,35 EUR/ MWh (wobec 5 518 UAH/1000 m3 – 18,49 EUR/ MWh w II poł. września).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela obok).

Białoruś otrzymała od Rosji za pośrednictwem Euroazjatyckiego Funduszy Stabilizacji i Rozwoju już 0,5 mld USD z 1,5 mld USD udzielonej wcześniej pożyczki.

Ukrtransgaz informuje o możliwości eksportu zatłoczonych w magazynach gazu nadwyżek surowca w okresie grzewczym.

Gazprom podnosi, że sytuacja polityczna na Białorusi może zagrozić działalności spółki zależnej – Gazprom Transgaz Belarus, a w konsekwencji tranzytowi gazu do tego kraju oraz dalej na zachód do Europy (poprzez gazociąg Jamał-Europa).

Wrześniowy eksport gazu z Rosji do Europy spadł względem sierpnia o 6%, do 10,5 mld m3. Rosyjski eksport do Europy w okresie styczeń – wrzesień spadł w skali r./r. o ponad 20%, do 97 mld m3. Prognozowany roczny eksport ma wynieść 170 mld m3 gazu (199 mld m3 w 2019 r.).

Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 300 mln EUR na modernizację efektywności energetycznej budynków administracyjnych.

Gazprom odkrył nowe złoża na Morzu Karskim. Chodzi o pole gazowe Leningradzkoje (wielkość szacowana na 1,9 mld m3 gazu) wykonano pozytywny odwiert poszukiwawczy (o przepływie do 0,6 mln m3/dzień). Prace były możliwe dzięki wsparciu chińskiego China Oilfield Services, które zapewniło półzanużalną platformę wiertniczą. ME Rosji zaprosiło pozostałe kraje BRICS do wspólnego udziału w projektach wydobywczych w Arktyce.

UE przekazała Litwie, Łotwie oraz Estonii 720 mln EUR dofinansowania na przełączenie z rosyjskiej do europejskiej sieci energetycznej. Najwięcej, bo aż 490 mln EUR przeznaczono na polsko-litewskie połącznie Harmony Link, które ma nastąpić do 2025 r.