Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Znaczny wzrost cen i obrotów na GET Baltic. Znaczny wzrost cen gazu na Ukrainie. Nadpodaż gazu w Europie w 2021 r. Nowe transakcje na ESP.

W II poł. października na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 70 transakcji o łącznym wolumenie 515 GWh. Wolumen wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu do I poł. października, kiedy to wyniósł 231 GWh. Średnia cena 1 MWh gazu spadła do 13,38 EUR/ MWh (wobec 13,62 EUR/MWh w I poł. października).

Na Ukrainie zmieniono zasady publikacji cen gazu. Średnia cena gazu kształtuje się obecnie na poziomie 6 958 UAH/1000 m3 – 26,62 EUR/ MWh (wobec 5 630 UAH/1000 m3 – 19,35 EUR/ MWh w I poł. października).

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela obok).

Gazprom przewiduje, że podaż na gaz ziemny na rynku europejskim w 2021 r. przewyższy popyt za sprawą wzmożonego importu LNG. Konkurencyjność rynku uderzy w rosyjski koncern, który dodatkowo spodziewa się zmniejszonej sprzedaży w br., na poziomie 170 mld m3 (w 2019 r. 199 mld m3). Wyjątkowo niskie ceny przekładają się na wyniki finansowe Gazpromu, dla którego Europa to ponad połowa rynku zbytu gazu ziemnego.

Zgodnie z najnowszą oceną ukraińskiego OSP, eksport gazu z Polski na Ukrainę to obecnie 1,2 mld m3 surowca, a w skali roku wzrośnie maksymalnie do 6,6 mld m3 gazu – końcowy wolumen zależy od wielkości zakontraktowanych dostaw przez Ukrainę do państwa zachodnich. Ukraińcy prowadzą również rozmowy z węgierskim OSP w sprawie importu LNG z Chorwacji przez Węgry, ponieważ w dotychczasowym stanie import tym szlakiem byłby możliwy jedynie na warunkach przerywanych.

Ukraiński OSP zamierza wygasić do 70% istniejących zdolności kompresji, ponieważ nie są one potrzebne a roczna konserwacja systemu kosztuje około 20 mln USD. Przewidywane wykorzystanie systemu w przyszłym roku to około 30%. Zdaniem prezesa GTSU po 3 latach pracy nadal nie jest możliwe wprowadzenie unijnych regulacji gazowych na połączeniu Ukraina-Słowacja.

ESP Gazpromu odnotowała pierwszą transakcję od maja br. Zakontraktowano 0,6 mln m3 gazu w ramach dostawy day-ahead na VIP Berg (Węgry-Ukraina) 5 października br., a także dostawę day-ahead 2,1 mln m3 gazu na austriacki VTP. 9 października sprzedano 11,5 mln m3 gazu z odbiorem na słowackim VTP.

Białoruski, państwowy Belneftehim zadeklarował przywrócenie tranzytu rosyjskiej ropy do Polski.