Ceny gazu

Ceny  gazu

Spadek średniego poziomu ceny gazu o 1 EUR/MWh. Szczepionka na COVID-19 wpływa na rynek. Spadek bezrobocia w USA. Spadek produkcji w Europie.
W I połowie listopada ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 12,33 – 16,50 EUR/MWh (patrz tabela obok), a dla cen referencyjnych gazu 13,12 – 16,56 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot, w porównaniu do poprzedniego, spadła do poziomu 13,91 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (13,57 EUR/MWh) i TGE (15,86 EUR/MWh) wzrosła do 2,29 EUR/MWh.
W ostatnim okresie pojawiła się wiadomość o szczepionce na koronę firmy Pfizer, na co rynek zareagował bardzo optymistycznie. Optymizm dotyczący szczepionek słabnie jednak, ponieważ na rynek oddziałują bieżące czynniki. Dlatego wydaje się, że traderzy próbują ponownie ocenić wpływ COVID-19. W Europie Wielka Brytania odnotowała rekordową liczbę nowych zakażeń, podczas gdy Francja boryka się z rekordowo wysokim poziomem hospitalizacji. Analitycy JP Morgan zakładają, że tym razem mobilność w USA może spaść do 29% spadku obserwowanego podczas pierwszej fali wiosennej. Dane makro można by określić jako mieszane. Wśród liczb pozytywnych możemy wymienić dane dotyczące bezrobocia w USA. Liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 709 tys.- to najniższa liczba od końca marca, ale wciąż znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii. Ostatecznie jednak widoczny jest efekt niedawnych blokad. Nastroje gospodarcze Niemiec (ZEW) osiągnęły najniższą wartość od kwietnia 2020 r. (39 vs 41,7 prognozowanych). Ponadto produkcja przemysłowa we Włoszech była we wrześniu niższa o 5,1% r / r. Niższe odczyty były również obecne w Wielkiej Brytanii (-6,3% vs -6,1%). W strefie euro produkcja przemysłowa spadła o 6,8% r./r. wobec oczekiwanych 5,8%. Wzrost cen ropy prawdopodobnie wspierał stop loss dla inwestorów krótkich pozycji.