Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Spadek średniego poziomu cen gazu na rynku SPOT o 0,4 EUR/MWh. Rozwój w kierunku rynku bio-LNG. Redukcja dziennych zdolności przesyłowych na magistrali IUK.
W II połowie listopada br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 13,30 EUR/MWh – o 0,38 EUR/MWh mniej niż w poprzednim okresie, w którym była wyniosła 13,68 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano, podobnie jak na GASPOOL-u i NCG w dniach 20 i 21 listopada br., wyniosła ona 14,61 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 14,44 EUR/MWh, odnotowano ją w dniu 30 listopada.
Z dokumentu opublikowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Biogazu oraz partnerów wynika, że europejska produkcja bio-LNG mogłaby do 2030 r. wzrosnąć do 380 TWh/rok. Stowarzyszenie wykazuje, że nawet nieduża zawartość bio-LNG w paliwie znacznie ograniczy emisję CO2.
Renewi, Nordsol i Shell rozpoczęły budowę pierwszej w Holandii stacji bio-LNG. Jednostka o mocy 3,4 kiloton bio-LNG/rok rozpocznie prace w ciągu roku. Spółka Renewi odpowiada za zbiór bioodpadów i produkcję biogazu, który jest następnie konwertowany na bio-LNG przez Nordsol. Spółka Shell odpowiada za sprzedaż bio-LNG na stacjach paliw.
W związku z wprowadzeniem nowej taryfy przesyłowej National Gird odnotowało już w pierwszym miesiącu spadek przychodów. Wkrótce należy oczekiwać nowelizacji regulacji.
ACM zatwierdziło taryfę dla energii elektrycznej dla TenneT-u na 2021 r. Energia elektryczna dla gospodarstwa domowego wzrośnie nieznacznie o 0,17 EUR/rok.
Gasunie opublikowało taryfę przesyłową na zdolności przesyłowe w okresach szczytu na pierwsze trzy miesiące 2021 r., oraz na cały rok. Ceny wzrosły o ok. 10%.
Z początkiem grudnia br. Fluxys zrewiduje zasady przesyłu gazu na magistrali IUK w kierunku BE do UK. Techniczna zdolność przesyłowa w trakcie dnia spadnie do 562 GWh/dzień. Dla pozostałych produktów będzie to maksymalna zdolność – 803 GWh/dzień.
Equinor podpisał ze spółką Garum kontrakt na zakup statków do bunkrowania LNG do portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii.
NAM wraz z rządem i samorządami utworzyło fundusz lokalny na rzecz wsparcia przy odchodzeniu w regionie od gazu ziemnego. Wartość funduszu pochodzi z przychodów lokalnego złoża Ternaard.
Spółka zależna od Engie – Engie Enerji Ticaret v Pazarlama AS (Turcja) poinformowało o rezerwacji zdolności przesyłowych na import gazu z Bułgarii do Turcji za pośrednictwem magistrali Malkoclar. Transport rozpocznie się z początkiem grudnia br.
Z powodów powtarzających się defektów infrastruktury, EDF zapowiedziało całkowitą likwidację elektrowni atomowej Hinkley Point B w Wielkiej Brytanii do lipca 2022 r. Jest to o dziewięć miesięcy wcześniej niż zakładano. Jednostka odpowiada za dostawy energii do 1,8 mln gospodarstw domowych. Spółka opóźniła, także wznowienie prac reaktora jądrowego w Flamanville-2 (1,3 GW) o 6 dni, do 6 grudnia br., oraz dwóch innych reaktorów w Bugey do 31 stycznia 2021 r.
Szwajcarska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko 3 podmiotom zależnym od holenderskiego SBM Offshore ws. możliwej korupcji w latach poprzednich.