Ceny gazu

Ceny  gazu

Wzrost średniego poziomu ceny gazu o 0,1 EUR/MWh. Nowe informacje o szczepionce na COVID-19. Zadawalające wyniki PMI.
W II połowie listopada ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 12,42 – 17,14 EUR/MWh (patrz tabela obok), a dla cen referencyjnych gazu 12,67 – 17,10 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot w porównaniu do poprzedniego, wzrosła do poziomu 14,05 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (13,64 EUR/MWh) i TGE (16,03 EUR/MWh) wzrosła do 2,36 EUR/MWh.
Przez kilka ostatnich dni widoczna była przewaga kupujących na rynku, na co składa się wiele czynników. Kolejny potencjalny sukces szczepionki COVID-19 był tego głównym powodem, ponieważ AstraZeneca i Uniwersytet Oxfordu oceniają koszt kolejnej szczepionka na 3–4 USD/sztuka.
PMI dla przemysłu niemieckiego w listopadzie wyniosło blisko 58 pkt., czyli o 1,5 pkt. powyżej oczekiwań rynkowych. W Stanach Zjednoczonych odnotowano 55,2 vs 53,3 prognozowanym pkt. Dla europejskiej gospodarki liczy się również, że IHS Markit Eurozone Services PMI spadł do najniższego od sześciu miesięcy poziomu 41,3 w listopadzie 2020 r. (46,9 w poprzednim miesiącu i poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 42,5).
Cena ropy, podobnie jak inne aktywa, jest napędzana oczekiwaniami normalizacji popytu po globalnych szczepieniach i dodatnim popytem ze strony sektora produkcyjnego. Jednakże prezes OPEC powiedział, że grupa musi zachować ostrożność i prognozuje nową nadwyżkę ropy w styczniu, jeśli kartel nie zmniejszy produkcji od początku roku. Biorąc pod uwagę ostatnie napięcia między ZEA a rynkiem OPEC zdecydowano się przejść do trybu oczekiwania na spotkanie OPEC. Sondaż Bloomberga, przeprowadzony wśród analityków, handlowców i rafinerii, wskazuje na trzymiesięczne opóźnienie styczniowego wzrostu podaży.