Warunki pogodowe

Warunki pogodowe

Komentarz pogodowy
Od połowy do końca listopada postępuje późnojesienne ochłodzenie. Średnie dobowe temperatury odnotowano na poziomie od 12 oC do 2 oC. Nie odnotowano opadów deszczów, jednakże w południowych częściach kraju spadły pierwsze śniegi. Dzienne mediany w Polsce utrzymywały się relatywnie wysoko, jednakże dane historyczne wskazują na to, że na początku grudnia zaczną one oscylować wokół zera stopni Celsjusza. Temperatura w Niemczech również osiągnęła ponadprzeciętnie wysokie wyniki, a także pomiary z poprzednich lat wskazują na cieplejszą niż w Polsce pogodę w następnym okresie
W statystycznym ujęciu, temperatura w Polsce była w ostatnich dwóch tygodniach niższa od temperatury w Niemczech w przybliżeniu o 0,5 oC.
W porównaniu do uśrednionej temperatury w analogicznych okresach z ostatnich 10 lat, temperatura w Polsce między 16 a 30 listopada br. była niższa o 0,6 oC. W pozostałych państwach była niższa o 0,8 oC. Statystycznie najcieplejszym państwem okazały się Niemcy, a najchłodniejszym Słowacja.