Ceny gazu

Ceny gazu

Wzrost średniego poziomu ceny gazu o 1,3 EUR/MWh.

W I połowie grudnia ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 13,71 – 18,96 EUR/MWh (patrz tabela obok), a dla cen referencyjnych gazu 14,05 – 19,07 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot, w porównaniu do poprzedniego, wzrosła do poziomu 15,35 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (14,95 EUR/MWh) i TGE (17,31 EUR/MWh) utrzymała się na niezmiennym poziomie 2,36 EUR/MWh.

W I poł. grudnia ceny na TTF dążyły do obniżki, jednak wywindowały je zbliżające się strajki we francuskim EDF przeciwko planowanej restrukturyzacji oraz przewidywania odnośnie do niskiej temperatury, dzięki której zrównoważono uprzednio „zawyżony” poziomu magazynowania w Europie i umiarkowanego zmniejszenia przepływu z Norwegii. Doszło więc do kolejnego wzrostu. Najważniejszym czynnikiem był jednak niezmiennie silny rynek azjatycki. Rozbieżność między azjatyckimi i europejskimi prognozami pogody na najbliższe tygodnie może pokazać nam, jak silny jest ten czynnik cenowy. W Tokio, Seulu czy Pekinie temperatura będzie wynosić ok. 4-7 °C poniżej normalnego poziomu, podczas gdy w Europie doświadczymy temperaturę ok. 3 °C powyżej średniej (ale przy wciąż słabym wietrze przynajmniej do 22 grudnia).

Czynniki bezpośrednio związane z rynkiem europejskim są obecnie mieszane. Prognozy pogody sugerują, że do końca roku temperatura będzie wyższa niż wynikałoby to z danych historycznych. 45-dniowa prognoza temperatury jest zbliżona do normalnego poziomu w styczniu. Jednak ceny EUA, jak zakładano w poprzednim raporcie, po osiągnięciu kompromisu budżetowego są zwyżkowe. Przyjęcie celu redukcji emisji o 55% wiąże się z tym, że CO2 może przekroczyć poziom 30 EUR.