Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Spadek cen i obrotów na GET Baltic. Nowa taryfa gazowa na Białorusi. Naftogaz z nową strategią do 2025 r.

W II poł. lutego na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 48 transakcji o łącznym wolumenie 327 GWh. Wolumen spadł w porównaniu do I poł. lutego, kiedy to wyniósł 471 GWh. Średnia cena 1 MWh gazu spadła do 20,19 EUR/MWh (wobec 21,56 EUR/MWh w I poł. lutego). 

Na Ukrainie zmieniono zasady publikacji cen gazu. Średnia cena gazu kształtuje się obecnie na poziomie 7 484 UAH/1000 m3 – 25,17 EUR/ MWh (7 787 UAH/1000 m3 – 26,05 EUR/ MWh w I poł. lutego). 

Z końcem stycznia na Białorusi weszła nowa taryfa gazu ziemnego. Gaz znacznie podrożał. 

17 lutego Władimir Putin zabrał głos ws. budowy magistrali NS2. Zdaniem Prezydenta Rosji przeciwnikom projektu zależy na sfinansowaniu przez rosyjski kapitał „ich projektów geopolitycznych na Ukrainie”. 

Najpóźniej do połowy lat 30. Rosnieft uruchomi dwa kolejne terminale LNG. Terminale Tajmyr LNG (o rocznej mocy regazyfikacyjnej od 30 do 50 mln ton LNG) i Kara LNG (do 30 mln ton LNG) rozpoczną działanie pomiędzy 2030 a 2035 r. Oba będą przynajmniej o połowę większe od obecnie działającego terminalu Yamal LNG (19 mln ton), należącego do Novateku.

Litewskie Amber Gird poinformowało, że Rosjanie zaprzestali przesyłu gazu do Obwodu Kaliningradzkiego. Gazprom wstrzymał przesył gazu przez system Białorusi i Litwy bez podania przyczyny. 

Rosjanie uchwalili projekt wsparcia rynku LNG małej skali oraz projekt wsparcia użycia LNG w transporcie. 

Naftogaz przedstawił nową strategię spółki do 2025 r. Spółka zapowiedziała rozwój najbardziej przychodowych gałęzi działalności tj. poszukiwanie i wydobycie, handel i sprzedaż detaliczna oraz optymalizację portfela pozostałych aktywów. Naftogaz planuje całkowite ujawnienie posiadanych i wykrytych zasobów gazu. Wg. danych spółki optymalizacja zarządzania, poszukiwania i zagospodarowania terenów mogłaby doprowadzić do zwiększenie potencjału produkcyjnego nawet 5-krotnie do 600 mld m3 gazu. Spółka planuje inwestycje minimum 20 mld USD, w tym 7 mld USD do 2025 r. Spółka planuje wykonywać prace poszukiwawcze samodzielnie, po czym poszukiwać partnerów do zagospodarowania złoża.