Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja

Spadek cen na GET Baltic. Rekordowe zapasy w magazynach gazu na Ukrainie. Rosjanie wykorzystają dwie jednostki do budowy NS2.

W I poł. marca na litewskiej giełdzie gazu GET Baltic dokonano 75 transakcji o łącznym wolumenie 437 GWh. Wolumen wzrósł w porównaniu do II poł. lutego, kiedy to wyniósł 327 GWh. Średnia cena 1 MWh gazu spadła do 18,36 EUR/MWh (wobec 20,19 EUR/MWh w II poł. lutego). 

Średnia cena na Ukrainie gazu kształtuje się obecnie na poziomie 7 471 UAH/1000 m3 – 24,61 EUR/ MWh (7 484 UAH/1000 m3 – 25,17 EUR/ MWh w II poł. lutego). 

Na Białorusi i w Rosji taryfy ustalane są administracyjnie (patrz tabela obok).

Rosjanie rozpoczęli prace i testy badawcze na Akademiku Czrskim. Po niezbędnej konserwacji statek ma zostać przeznaczony do budowy magistrali NS2. Spółka Nord Stream 2 AG złożyła już niezbędne dokumenty do duńskiego urzędu morskiego. Równocześnie Rosjanie poinformowali o planach ukończenia NS2 przed końcem Q3 br. 

Szacuje się, że utracony, roczny zysk Ukrainy w wyniku budowy NS2 wyniesie od 1,5 mld USD/rok do nawet 3 mld USD.

W 2020 r. eksport LNG przez Gazprom wyniósł 7,5 mln ton LNG. Na przełomie 2024 i 2025 r., kiedy to zakończeniu ulegną prace w terminalu w Ust-Łudze, maksymalne zdolności Gazpromu Export wzrosną do 13 mln ton LNG/rok. Gazprom podejmuje wraz z Shellem działania na rzecz eksportu neutralnego klimatycznie LNG. Chodzi o LNG, którego transport, nie powoduje emisji CO2 do atmosfery. Równocześnie Gazprom poinformował o zmianie wykonawcy budowy części infrastruktury w terminalu w Ust-Łudze. Powodem decyzji jest optymalizacja kosztów. 

Białoruś planuje zwiększyć poziom eksportu ropy naftowej. W tym celu zostanie powołana specjalna agencja eksportowa.