Czechy, Słowacja

Czechy, Słowacja

Wzrost średniej ceny gazu na rynku SPOT o 0,5 EUR/MWh. Wybór wykonawcy bloku atomowego w Dukovanach. Spadek zysków CEZ.

Najniższą cenę na OTE – 18,58 EUR/MWh odnotowano 20 marca (poprzednio 16,68 EUR/MWh), zaś najwyższą 19,5 EUR/MWh w dniu 31 marca (poprzednio 19,47 EUR/MWh). Średnia ważona cena w II połowie marca wyniosła 18,14 EUR/MWh (w I poł. marca było to 17,63 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 18 marca – 26 GWh (w II poł. lutego 29,9 GWh). Całkowity wolumen obrotu spadł do 162 GWh.

CEZ zamierza ogłosić przetarg o wartości 6 mld EUR na budowę nowego bloku atomowego o mocy 1,2 GW w Dukovanach. Oprócz chińskiego CGNP i rosyjskiego Rosatomu, zainteresowanie wyraziły: francuski EdF, koreański KHNP i amerykański Westinghouse. Zaproszenia Rosjan wywołało napięcia polityczne. Organy UE i NATO odradzają Czechom zapraszanie przedstawicieli Chin i Rosji. 

CEZ prognozuje, że skorygowany zysk netto, spadnie w 2021 r. o 21% w porównaniu do 2020 r. Powodem są wyższe koszty emisji przy produkcji węgla, które w konsekwencji wyrównały zyski spółki ze wzrostu cen energii,

Węgierski OSP (FGSZ) opublikował decyzję Węgierskiego Urzędu Regulacji Energetyki (MEKH), która dotyczy przesunięcia o rok planowanej rozbudowy interkonektora na granicy serbskiej. Prawdopodobna przyczyna opóźnienia to negocjacje z Gazpromem.

Dzięki nowej inwestycji w rafinerii Danube, MOL staje się producentem ekologicznych paliw. Zgodnie z założeniami zaktualizowanej strategii koncern planuje do 2030 r. produkować ponad 100 tys. ton biopaliw rocznie.

Azerbejdżański SOCAR Trading utworzył zespół do opracowania zintegrowanych projektów LNG-to-power i zamierza w tym roku stworzyć dział ds. emisji CO2. Nowe przedsięwzięcie tego typu zlokalizowane jest w porcie Hambantota na Sri Lance, gdzie jest częścią projektu Pearl Energy mającego na celu rozwój zdolności LNG w tym kraju.