Upstream i LPG

Rekord dostaw amerykańskiego LNG 

W połowie marca dostawy Feedgas do amerykańskich terminali skraplania ustanowiły nowy rekord wynoszący 330 mln m3/d. Tym samym został pobity poprzedni rekord dostaw na poziomie 327 mln m3/d z 13 grudnia 2020 r. Powodem tego stanu jest zapowiadany na kwiecień wzrost ceny dla użytkowników końcowych w Azji Północno-Wschodniej. 

Na rynku japońskim, który jest globalnym liderem importu LNG, odnotowano wyraźny spadek dostaw energii po ogłoszeniu możliwych opóźnień w ponownym uruchomieniu jednej z trzech elektrowni jądrowej firmy Kansai Electric. To z kolei spowodowało wzrost popytu na ładunki LNG, których dostawy zaplanowano na kwiecień. 

Wzrost popytu spowodował, że zakłady produkujące LNG na terenie USA pracowały w ostatnim czasie na poziomie bliskim maksymalnych zdolności produkcyjnych – pierwszy raz od „blackoutu”, spowodowanego wyjątkowymi mrozami w Teksasie w lutym br. Obecnie odnotowany wzrost importu do krajów azjatyckich jest najwyższym od 4 lat. Powodem tak wysokiego importu pozostają ceny JKM LNG, które nadal utrzymują się na wyjątkowo wysokim poziomie od stycznia, kiedy to nastąpił drastyczny ich wzrost. Wysokie ceny są bodźcem do kierowania ładunków LNG do tej części globu przez głównych graczy rynkowych. 

Dodatkowo, analitycy przewidują utrzymanie wzmożonego eksportu LNG z Ameryki do Europy przez kolejnych kilka miesięcy. Wyjątkowo mroźna i długa zima spowodowała znaczne uszczuplenie zapasów gazu w lokalnych magazynach oraz wzrost cen surowca. Amerykanie nie zasypiają gruszek w popiele i natychmiast proponują uzupełnienie stanów magazynowych europejskim klientom. Aby utrzymać możliwości produkcyjne, Amerykanie budują dwa kolejne terminale skraplania – Venture Global’s Calcasieu Pass w Luizjanie oraz wspierane przez Qatar Petroleum i ExxonMobil Golden Pass w Teksasie. Udziałowcy obu projektów bacznie przyglądają się sytuacji rynkowej, licząc na nowe długoterminowe umowy handlowe. Wszelkie prognozy dotyczące rozwoju rynku LNG wskazują, że przyszłe projekty zostaną zrealizowane.