Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Wzrost średniej ceny gazu na rynku SPOT o 1,3 EUR/MWh. Spółki sektora naftowego i gazowego decydują się na zacieśnianie współpracy i wspólne inwestycje. 

W I połowie kwietnia br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 19,59 EUR/MWh – o 1,31 EUR/MWh więcej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa 18,28 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano w dniach od 2 do 5 kwietnia br., wyniosła ona 19,08 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 20,63 EUR/MWh, odnotowano ją 13 kwietnia.

Dyrektor zarządzający EDF poinformował o postępie prac nad restrukturyzacja spółki. Wkrótce ma dojść do rozmów z KE. Przekształcenia spółki polegają na rozdzieleniu aktywów spółki w atomie. 

Fluxys odnotowało w 2020 r. wzrost zysku netto do 73,2 mld EUR (wzrost o 4 mld EUR względem 2019 r.). Jednym z głównych powodów wzrostu zysków belgijskiego OSP było oddanie do użytku pod koniec 2019 r. piątego zbiornika magazynowego LNG dla usług przeładunkowych w Zeebrugge. Budowa nowego zbiornika była spowodowana wzrostem dostaw ze wschodu, z TLNG należącego do Novateku. 

W 2020 r. NAM odnotowało 315 mln EUR straty. Na złe wyniki spółki złożyły się: niskie ceny gazu ziemnego, spadek produkcji gazu w Groningen, koszty związane z trzęsieniami ziemi. 

Joe Biden zapowiedział podwyższenie podatku gazowego. Opodatkowane zostaną największe podmioty na rynku.

Trafigura otworzyła oddział odpowiedzialny za handel emisjami CO2. 

EDF sprzedało swój brytyjski blok gazowy West Burton B (1332 MW) angielskiej firmie EIG. Transakcja ma zostać sfinalizowana przed końcem br. EIG zakłada budowę bloku gazowego West Burton C (299MW). Wcześniej w tym roku EDF zamknęło opalany węglem blok West Burton A. 

Na corocznym walnym zgromadzeniu akcjonariusze Shella podejmą uchwałę doradczą ws. strategii energetycznej spółki. Shell jest pierwszą spółką oddającą właściwość decydowania o własnej strategii energetycznej pod głosowanie akcjonariuszy.

Coraz więcej spółek decyduje się na połączenie sił w dobie pandemii. Total poinformował o podjęciu współpracy z niemieckim Siemensem ws. technologii redukcji emisji przy produkcji LNG. Dla porównania w ostatnim czasie miała miejsce pierwsza dostawa zeroemisyjnego LNG do Singapuru. Pavilion LNG otrzymało dostawę 70 ton LNG czystej produkcji. Równocześnie Shell i Sonatrach podpisały porozumienie o współpracy w handlu ropą naftową i gazem ziemnym. 

Inne podmioty: Angielski Wood i norweski NEL podpisały porozumienie ws. wspólnej budowy projektów wodorowych w różnych miejscach na całym świecie. Spółki nie ujawniły ani wielkości planowanych jednostek ani regionów świata, w których mają zostać dokonane inwestycje.

Także Equinor zdecydował się na zawarcie współpracy ze szkockim SSE Thermal. Spółki planują budowę dwóch niskoemisyjnych elektrowni w brytyjskim regionie Humber. Elektrownie mają jako pierwsze, zarówno wychwytywać i magazynować CO2, jak i wykorzystywać technologię wodorową. Chodzi o bloki Keadby 3 (opalany gazem, o mocy 980 MW) i Keadby Hydrogen (1,3 GW).