Austria

Austria

Spadek średniej ceny gazu na rynku SPOT o 9,66 EUR/MWh. 

Najniższą cenę 66,423 EUR/MWh odnotowano 30 października (poprzednio 85,271 EUR/MWh), zaś najwyższą 95,076 EUR/MWh w dniu 18 października (poprzednio 114,69 EUR/MWh). Średnia cena w II połowie października wyniosła 84,78 EUR/MWh (w I poł. października było to 94,44 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 18 października – 480 GWh (w I poł. października 509 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 2 996 GWh.

Komisja Europejska przygotowała szereg propozycji dot. reagowania na wzrost cen energii elektrycznej. Wśród nich wskazano na możliwość wsparcia konsumentów i przedsiębiorców szczególnie dotkniętych wzrostem cen w postaci specjalnych bonów lub częściowego opłacania rachunków. Rozwiązania te mogłyby być sfinansowane z dochodów uzyskiwanych z handlu uprawnieniami do emisji. Wśród pozostałych propozycji wskazano tymczasowe odroczenie płatności rachunków, wprowadzenie zabezpieczeń dla uniknięcia odcięcia od sieci, ukierunkowane obniżki stawek podatkowych dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji oraz zapewnienie pomocy przedsiębiorstwom zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Kwestia cen energii omawiana była na szczycie Rady Europejskiej w dniach 21-22 października.

Według analiz ABN Amro wysokie ceny gazu zmniejszą o połowę lub nawet zniwelują zyski firm w przemyśle papierniczym, chemicznym czy ogrodnictwie szklarniowym. Według analityków ABN Amro cena gazu w 2021 r. pozostanie wysoka obniżając znacznie zyski przedsiębiorców, a ceny surowca ustabilizują się dopiero w 2023 r.

Turcja  podpisała trzyletnią umowę na dostawy gazu z Azerbejdżanu, w ramach której za pośrednictwem gazociągu Baku-Tiflis-Erzurum popłynie 11 mld m3 gazu ze złoża morskiego Shah Deniz I. Turcja, jako jeden z największych europejskich importerów gazu ziemnego, sprowadza łącznie 46,6 mld m3  gazu (według danych za 2020 r.), w tym gazociągami z Rosji, Iranu, Azerbejdżanu (31,8 mld m3) oraz w postaci LNG z Nigerii i Algierii (14,8 mld m3).

W ocenie Dyrektora Generalnego algierskiej państwowej firmy energetycznej Sonatrach Toffiika Hakkera poziom 70-80 dolarów za baryłkę ropy stanowi uczciwą cenę. W wywiadzie dla telewizji Państwowej Hakker stwierdził, że Algieria jako członek OPEC+ poprzez ograniczenia podaży dąży do zrównoważenia popytu i podaży poniżej poziomu zachęcającego producentów paliw z łupków, szczególnie w stanach Zjednoczonych do zwiększenia produkcji. Toffik Hakkar wspomniał, że Sonatrach realizuje kontraktu gazowe ze swoimi „historycznymi klientami”, w tym z Włochami i Hiszpanią.

Maroko omawia z Hiszpanią możliwość odwrócenia przepływu gazociągu na wypadek, gdyby Algieria nie odnowiła umowy na dostawy, która wygasa 31 października, powiedział wysoki rangą marokański urzędnik. Algieria wcześniej zasugerowała, że ​nie przedłuży umowy na eksport gazu rurociągiem 13,5 mld m3, który przecina Maroko, i że rozszerzy śródziemnomorski gazociąg Medgaz, który nie przecina sąsiada, aby do grudnia osiągnąć przepustowość 10 mld m3. Prezydent Algierii Abelmadjid Tebboune powiedział jednak niedawno, że nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie gazociągu Maghreb-Europa.

Belgrad nie jest w stanie zapłacić za gaz po nowej cenie proponowanej przez Rosję. W ramach dotychczasowego kontraktu wygasającego z końcem roku Serbia otrzymywała gaz w cenie 270 USD/1000 m3,. Według proponowanej nowej formuły od stycznia cena gazu powinna w 70% bazować na cenie giełdowej oraz w 30% w odniesieniu do ceny ropy naftowej, co stanowiłoby 

ok. 790 USD/1000 m3. Według Vucica formuła powinna bazować w 70% na cenie ropy oraz w 30% na cenach giełdowych gazu co dałoby cenę 510 USD/1000 m3, która i tak przekracza serbskie możliwości finansowe. Serbia liczy na utrzymanie dotychczasowej ceny gazu w nowym kontrakcie, o czym prowadzone będą rozmowy podczas najbliższego spotkania Prezydenta Serbii z Władimirem Putinem.