Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Spadek średniej ceny gazu na SPOT o 6,22 EUR/MWh. Pierwszy od dawna spadek cen gazu, z powodu sprzyjających warunków pogodowych. Equinor z doskonałymi wynikami za Q3 br.

W II połowie października br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 83,46 EUR/MWh – o 6,22EUR/MWh mniej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa 89,68 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano w dniu 31 października br., wyniosła ona 61,89 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 91,34 EUR/MWh, odnotowano ją 21 października.

W wyniku przeprowadzonego przez Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) dochodzenia wynika, że aż siedmiu dostawców ciepła nie wystawiała rachunków zgodnie z przepisami. Z tego powodu odbiorcy nie mogli sprawdzić czy otrzymane przez nich rachunki są prawidłowe. Dostawcy otrzymali nakaz wydania poprawnych rachunków. Wszyscy dokonali już korekty. W związku z wzrostem cen energii niektórzy holenderscy dostawcy rozwiązują umowy na energię z klientami, którzy nie zgadzają się na podwyższenie uzgodnionych stałych stawek za energię. Jest to jednak nielegalne, ponieważ wypowiedzenie lub zmiana umów na energię o stałej stawce jest zabronione. ACM podejmie działania względem firm, które rozwiązują kontrakty z klientami. Kary za niekontynuowanie dostaw gazu do klientów, którzy nie przystali na nowe stawki będzie wynosić nawet 45 tys. EUR tygodniowo.

Z powodu prognozy dobrych warunków pogodowych na rynku odnotowano długo wyczekiwany spadek cen gazu. Ciepłe temperatury na początku sezonu grzewczego ograniczą popyt. Dodatkowo, silne wiatry na terenie Europy mogą spowodować maksymalizacje mocy turbin, co również zmniejszy zapotrzebowanie na elektrownie gazowe. Kontrakty terminowe na gaz na rynku TTF spadły o 4,3% i osiągnęły cenę 89,93 EUR/MWh.

27 października br. Equinor opublikował sprawozdanie finansowe za Q3 br., wg. którego firma odnotowała najlepsze wyniki od dziewięciu lat. Powodem jest globalny kryzys dostaw energii, który skutkuje rekordowymi cenami gazu w Europie. Equinor ma największą ekspozycję na ceny spot gazu wśród dużych spółek naftowych. Norweska firma zapowiedziała plan zwiększenia skupu własnych akcji.

Holenderski rząd zdecydował się przekazać 3,2 mld EUR na zrekompensowanie gospodarstwom domowym rekordowo wysokich rachunków za energię. Każde gospodarstwo domowe otrzyma 400 EUR wsparcia rocznie. Wysokie rachunki spowodowane są stale rosnącymi cenami gazu na rynkach europejskich. Dodatkowo holenderski rząd planuje przeznaczyć 150 mln EUR na ocieplanie domów. 

18 października br. terminal przetwórstwa gazu w Easington został zamknięty z powodu wycieku cieczy. British Gas poinformował, że wyciek został zahamowany, a w ciągu kilku najbliższych dni zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu doszukania się przyczyn wycieku. Wg. informacji podanych przez operatora gazociągu Gassco, przepływ gazu z Norwegii pozostał bez zmian. 

Eksport gazu z Norwegii do Europy osiągnął najwyższy poziom od początku 2019 r. W październiku br. przekroczył on poziom 10 mld m3. Tak wysoki eksport spowodowany jest rekordowo wysokimi cenami gazu w Europie. Norwescy dostawcy chcieli wykorzystać tą sytuację, przez co niektórzy producenci przekierowywali gaz z wtrysku wtórnego na eksport. 

Minister spraw wewnętrznych oraz minister gospodarki Holandii poinformowali, że kraj nie zwiększy produkcji gazu z pól gazowych w Groningen. Ma to zapobiec skutkom gwałtownego wzrostu cen surowca. Ministrowie powiedzieli również, że krany z gazem zostaną ponownie zakręcone tylko w przypadku bardzo mroźnej zimy, a nie z powodu wysokich cen.

Click here to change this text