Wzrost średniej ceny gazu na rynku SPOT o 18,03 EUR/MWh.
Najniższą cenę 84,277 EUR/MWh odnotowano 22 listopada (poprzednio 65,719 EUR/MWh), zaś najwyższą 97,597 EUR/MWh w dniu 17 listopada (poprzednio 79,107 EUR/MWh). Średnia cena w II połowie listopada wyniosła 90,81 EUR/MWh (w I poł. listopada było to 72,78 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 29 listopada – 595 GWh (w I poł. listopada 367 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 4 343 GWh.
25 listopada br. prezydent Serbii po informował, że Serbia i Rosja zawarły porozumienie w sprawie cen gazu dla Serbii, która od teraz wyniesie 270 USD za 1000 m3 gazu. Aktualny kontrakt na gaz Serbii wygasa z końcem 2021 r., natomiast nowe porozumienie zostało zawarte na okres pierwszego półrocza 2022 r. Fortum wskazuje, że podwyższo ne ceny gazu odzwierciedlają ścisłą równowagę podaży i popytu na zimę, ale ceny terminowe wskazują na stopniową normalizację warunków w późniejszym okresie. Japońskie Jera, zajmujące się globalnym skupem LNG, wykupiło 26% udziałów w amerykańskim Freeport LNG Development. W przyszłości spółka planuje kierować dostawy do Azji. Wg. prognoz ceny LNG mogą w najbliższym czasie wzrosnąć, m.in. ze względu na prognozy pogody przewidujące ochłodzenie. Kuba podpisała z Chinami porozumienie ws. współpracy przy wydobyciu węglowodorów w Zatoce Meksykańskiej. Międzynarodowa Agencja Energi (IEA) opublikowała szacunkową cenę ropy naftowej w 2022 r. Ma ona wynieść 79,4 USD/boe. Chiny poinformowały o rozpoczęciu prac nad uwolnieniem rezerw ropy naftowej celem stabilizacji światowych cen energii elektrycznej. Według dyrektora ds.
Publicznych włoskiej grupy energetycznej Eni (ENI.MI) firma radzi sobie lepiej niż oczekiwano w realizacji celów, jakie wyznaczyła dla osiągnięcia neutral ności węglowej. Eni wcześniej zobowiązała się, że do 2030 r. będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla netto dla emisji z Zakresu 1, odnoszącego się do emisji z bezpośredniej działalności firmy i Zakresu 2 w swojej działalności naftowo-gazowej. Do 2050 r. grupa ma osiągnąć neutralność klimatyczną we wszystkich swoich spółkach. Wg. doniesień Trafigura planuje sprzedaż 25% akcji w spółce Tendril Ventures Pte Ltd, która jest współdzielona z Rosneftem. Wicepremier Chin zapowiedział zwiększenie dostaw węgla i gazu ziemnego do Chin celem zapewnienia większych mocy produkcyjnych energii elektrycznej w okresie zimowym. Według chińskich źródeł wielkość handlu w ramach krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji przekracza 157 mln USD.
Według chińskiego ministerstwa środowiska obroty krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS) przekroczyły 1 miliard juanów (156,50 mln USD) od czasu jego uruchomienia w połowie lipca. Nowy ETS jest częścią planów Chin do wykorzystania „mechanizmów rynkowych”, aby doprowadzić do szczytu emisji dwutlenku węgla – obecnie najwyższego na świecie – przed 2030 i do zera netto do roku 2060 r. Jak podała państwowa CCTV powołując się na dane National Energy Administration w październiku zużycie energii w Chinach wzrosło o 6,1% r/r. Według CCTV zużycie energii elektrycznej w październiku wyniosło 660,3 miliarda kilowatogodzin (kWh), co oznacza spadek o 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ponieważ chińskie regiony wprowadziły racjonowanie energii, aby złagodzić załamanie dostaw. Zużycie energii w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. wzrosło o 12,2% rok do roku i wyniosło 6,83 bln kWh.