Polska importuje coraz mniej gazu infrastrukturą gazociągową a coraz więcej poprzez terminal LNG. Polska planuje zwiększyć krajowe wydobycie gazu o 1,4 mld m3/rok.
10 grudnia GK PGNiG wzięło udział w 23 Światowym Kongresie Naftowym. Podczas wydarzenia PGNiG podjęło tematy inwestycji i projektów na rzecz rozwoju krajowego rynku biometanu i wodoru. Po raz kolejny zaznaczono, że gaz ziemny będzie kluczowym źródłem energii w okresie przejściowym transformacji energetycznej Polski 13 grudnia br.
PGNiG poinformowało o uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej na pozyskania finansowania krótkoterminowego na kwotę 2,7 mld PLN. Finansowanie ma pomóc zachować elastyczność bieżącej działalności, podczas panowania wysokich cen paliwa gazowego na rynkach energii. PGNiG we współpracy z Aker BP rozpoczęło pracę nad planem eksploatacji złoża King Lear na Morzu Północnym. Dzięki inwestycji, PGNiG zwiększy wydobyciegazu ziemnego na Norweskim Szelfie o 0,33 mld m3 surowca rocznie. Dodatkowo, złoże zawiera prawie 10 mln ton ropy naftowej. Rozpoczęcie produkcji ze złoża planowane jest w 2027 r.
W Q3 br. odnotowano 10,8% spadku dostaw gazu wysokometanowego polskim systemem przesyłowym względem analogicznego okresu zeszłego roku. W tym samym okresie dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o 2,5%. Na pozagiełdowym rynku hurtowym gazu ziemnego w Q3 br. odnotowano wolumen w wysokości 4 TWh, a średnia cena surowca wyniosła 121 PLN/MWh. W tym samym okresie wolumen obrotów na TGE wyniósł 25 TWh gazu, którego średnia cena wyniosła 119 PLN/MWh. W Q3 br. jedynie połowa przedsiębiorstw posiadających w Polsce koncesję na obrót paliwami gazowymi aktywnie uczestniczyła w obrocie. Wg. prognozy opublikowanej przez PGNiG, wydobycie gazu koncern wzrośnie z 5,4 mld m3 w 2021 r. do aż 6,8 mld m3 w 2024 r., czyli o 1,4 mld m3. Tak wysoki wzrost spowodowany jest nowymi, perspektywicznymi złożami spółki w Norwegii. Natomiast wydobycie krajowego surowca przez PGNiG wzrośnie z 3,7 mld m3 w 2021 r. do 3,9 mld m3 w 2024 r.6 grudnia br.
PGNiG Obrót Detaliczny poinformowało o wygraniu przetargu na dostawy LNG dla Miejskiech Zakładów Autobusowych w Warszawie. PGNiG dostarcza gaz do zajezdni Ostrobramska od maja 2019 r., a nowa umowa będzie obowiązywać do czasu zrealizowania dostaw LNG o wartości 70 mln zł. 1 grudnia br. Prezes URE powołał nowego koordynatora ds. negocjacji. Jego zadaniem będzie pozasądowe rozwiązywanie sporów między odbiorcami a przedsiębiorstwami energetycznymi. W życie weszły nowe przepisy umożliwiające partycypacje w programie bezzwrotnych dofinansowań dla podmiotów zobowiązanych do realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii na przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej. Przedsięwzięcia te muszą polegać na przyłączaniu odbiorców końcowych do sieci ciepłowniczej lub wymianie źródeł ciepła u tych odbiorców. Na wniosek PSE, Prezes URE odstąpił od obowiązku udostępniania minimalnych poziomów zdolności dostępnych do obrotu międzystrefowego. Decyzja ta dotyczy granic Polski z Niemcami, Czechami oraz Słowacją. Decyzja została podjęta ze względu na bezpieczeństwo pracy krajowego systemu przesyłowego. Celem działań jest zniwelowanie możliwości wystąpienia sytuacji, w której operator mógłby zostać zmuszony do udostępniania zdolności przesyłowych niewykonalnych ze względu na uwarunkowania systemu. Wg. danych opublikowanych przez URE, w 2021 r. ponad 30,5 tyś klientów zmieniło usługę dostawy prądu na oferty wolnorynkowe, czyli niepodlegające zatwierdzeniu przez Prezesa URE. Z tego typu ofert korzysta już 37% gospodarstw domowych w Polsce. Prezes URE ogłosił pierwszy w 2022 r. nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Nabór odbędzie się w dniach 14-16 marca 2022 r. Wartość premii może wynieść nawet ponad 11 mld PLN, a premią może zostać objęte do 72 TWh energii elektrycznej. W naborze mogą wziąć udział nowe i zmodernizowane jednostki kogeneracyjne, o mocy nie mniejszejniż 50 MW.
PGE Energia Cieplna oraz Instal Kraków zawarły kontrakt o wartości ponad 78 mln PLN netto na budowę kotłów wodnych gazowo-olejowych w PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków. Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy. 7 grudnia br. ogłoszono rozpoczęcie dystrybucji paliwa gazowego dla nowych odbiorców na obszarze gminy Banie. Jest to już piąta gmina w obrębie działania Oddziału Zakładu Gazowniczego w Szczecinie, która otrzyma dostawy surowca w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski. W UE trwa spór w zakresie utrzymania unijnego finansowania atomu za pośrednictwem taksonomii. Wiele państwczłonkowskich w tym Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry i Słowacja ubiegają się o uznanie atomu jako zrównoważonego źródła energii. Niewykluczone, że w przypadku nieobjęcia gazu ziemnego i atomu w unijnej taksonomii, miejsce tych źródeł energii zastąpi wodór. Część podmiotów wskazuje, że na takiej sytuacji mógłby zyskać Gazprom, który wykorzystać magistralę NS2 do eksportu tego surowca do Europy.