Wzrost średniej ceny gazu na SPOT o 11 EUR/MWh. Od 2023 r. Polska będzie w stanie w pełni zdywersyfikować import gazu od dostawców innych niż Rosja. Rosnieft chce samodzielnie dostarczać gaz do Europy.
W analizowanym okresie, ceny na rynku RDNg wahały się w przedziale: 92,16 128,19 EUR/MWh (422,93 – 592,43 PLN/MWh). W poprzednio omawianym okresie ceny wynosiły 87,79 – 102,97 EUR/MWh (411,25 – 480 PLN/ MWh). Najniższą cenę odnotowano 6 grudnia, zaś najwyższą 15 grudnia br. Średnia cena na rynku RDNg wyniosła 104,68 EUR/MWh (481,52 PLN/MWh), w poprzednio omawianym okresie wynosiła ona 93,66 EUR/MWh (439,04 PLN/MWh). Na RDBg ceny wahały się w przedziale: 425 – 615 PLN/MWh. Średnia cena wyniosła 484 PLN/MWh, zaś całkowity wolumen obrotu wyniósł 302 GWh.
PGNiG poinformował, że od 2023 r. spółka będzie w stanie w pełni zdywersyfikować import gazu od innych dostawców niż Rosja. W ostatnim czasie Prezes PGNiG oraz Prezydent RP udali się wspólnie do Kataru na spotkanie z przedstawicielami tamtejszego eksportu gazu, w celu uzgodnienia warunków dalszej współpracy. Podczas spotkania potwierdzono, że Katar pozostanie głównym dostawcą LNG do Polski. 7 grudnia br. MKiŚ potwierdziło, że dzięki bardziej wymagającym przepisom, w stosunku do innych krajów UE, Polska nie ma powodów do obaw o wyczerpanie zapasów gazu w czasie sezonu grzewczego. Ministerstwo podaje, że inne kraje członkowskie UE, które nie mają tak restrykcyjnego obowiązku magazynowania surowca (ustawa o obowiązkowych zapasach) mogą znaleźćsię w krytycznej sytuacji.
Z tego powodu Ministerstwo podkreśla konieczność zobligowania państw wspólnoty do utrzymania żelaznych rezerw gazu ziemnego. Trwają negocjacje pomiędzy Rosnieftem a Gazpromem, w sprawie samodzielnych dostaw gazu przez Rosnieft do Europy. Do tej pory eksport rosyjskiego gazu opierał się prawie wyłącznie na Gazpromie i Novateku, jednak od pewnego czasu, o prawa do eksportu dobiega się również Rosnieft. Początkowo spółce zależy na eksporcie do 10 mld m3 gazu rocznie, z perspektywą zwiększania dostaw w przyszłości. Sprzedaż gazu bez pośrednika znacząco zwiększyłaby zyski rosyjskich firm paliwowych.