Rynek detaliczny gazu

Rząd podejmuje działania na rzecz ochrony konsumentów. PGNiG OD obniży taryfę dla odbiorców biznesowych. Orlen zapowiedział komu sprzeda udziały w Lotosie.


Polski rząd przygotował projekt ustawy,której celem jest ochrona odbiorców przed konsekwencjami wysokich cen gazu. Przyjęcie ustawy zaplanowano na Q1 2022 r. Głównym założeniem projektu jest rozszerzenie katalogu podmiotów odbiorców realizujących zadania użyteczności publicznej. Rząd przewiduje wypłatę rekompensat w kwocie do 10 mld PLN dla sprzedawców gazu, które pokryłyby skutki zamrożenia cen. Dodatkowo, ustawa przewiduje możliwość uzyskania pożyczki przez sprzedawców z paliw gazowych urzędu. Wypłaty pożyczki będą pochodzić ze środków funduszu przeciwdziałania COVID-19. Rząd wprowadzi ustawowe gwarancje kredytów, obligacji i poręczenia dla sprzedawców gazu, które nie przekroczą kwoty 30 mld PLN.


14 stycznia 2022 r. PGNiG poinformowało, że spółka została wezwana przez Gazprom do podjęcia arbitrażu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie. Wezwanie dotyczy żądania zmiany warunków cenowych dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego zawartego między PGNiG i Gazpromem. Zdaniem PGNiG wezwanie do podwyższenia ceny kontraktowej jest całkowicie nie uzasadnione. 11 stycznia 2022 r. ceny gazu na zachodniej giełdzie TTF spadły z dnia na dzień z poziomu 989USD za tys. m3 do poziomu 912USD za tys. m3 Zdaniem analityków jest to początek stabilizacji cen gazu na rynku europejskim. Wynika to z tego, że mimo niskich poziomów wypełnienia magazynów, wielu odbiorców uważa ceny gazu za sztucznie zawyżone, przez co nie chce kupować surowca.

PGNiG Obrót Detaliczny wprowadziło obniżkę cen gazu dla odbiorców biznesowych o 25%. Obniżka nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony klientów i będzie automatycznie stosowana w rozliczeniu. Oferta będzie obowiązywać do końca lutego 2022 r. 12 stycznia 2022 r. PKN Orlen ujawnił komu zamierza sprzedać część stacji i udziałów Lotosu. 417 stacji paliwowych, należących dawniej do Lotosu, zostanie wykupionych przez węgierski MOL za kwotę 610 mln USD. PKN Orlen planuje wykupienie w rewanżu 200 stacji na Słowacji i Węgrzech od węgierskiej spółki, za które zapłaci 229 mln EUR. Natomiast udziały Lotosu zostaną wykupione przez koncern naftowy Saudi Aramco za kwote 1,15 mld PLN. Spółki podpisały również długoterminową umowę na dostawy ropy.Elektrociepłownia Stalowa Wola podpisała ze spółką Abener Energia ugodę w sprawie rozliczenia budowy bloku gazowo-parowego, który został oddany w 2020 r. W wyniku ugody Elektrociepłownia Stalowa Wola zapłaci spółce 92,7 mln EUR.

PGNiG opublikowało oświadczenie w sprawie pojawiających się nieprawdziwych informacji na temat transakcji zabezpieczających zawieranych przez spółkę. PGNiG zapewnia, że podejmowane przez spółkę praktyki długoterminowego zarządzania ryzykiem są powszechnie stosowane w całej branży gazowej. Nie ma to żadnego wpływu na ceny gazu dla odbiorców. Średnia cena energii elektrycznej w Q4 2021 r., była najwyższą od 2010 r. i wyniosła 322,58 PLN/MWh. Oznacza to 30%-owy skok względem analogicznego kwartału we wcześniejszym roku. Tak wysoki wzrost cen był spowodowany między innymi najniższym od 2010 r., wolumenem obrotu energią elektryczną, który wyniósł w Q4 2021 r. tylko 8,2 TWh. ACER przedłużył termin składania obowiązkowej publikacji informacji wewnętrznych w zakresie REMIT do końca 2022 r. Publikacje w formie zapasowej, w przypadku sytuacji awaryjnej, można wykonać poprzez firmowe strony internetowe. Sytuacja kwalifikuje się jako awaryjna, gdy platformy informacji wewnętrznej muszą być czasowo niedostępne, a uczestnik rynku nie ma możliwości skorzystania z rozwiązań zapasowych wprowadzonych przez IIP.

KE informuje o rozpoczętym postępowaniu ws. zachowania Gazpromu na unijnym rynku gazu, w celu ustalenia czy rosyjski koncern dopuścił się zachowań antykonkurencyjnych. Analizę sytuacji rozpoczęto po tym, jak 13 stycznia 2022 r. unijna komisarz wyraziła wątpliwość, co do działań Gazpromu, który w obliczu zwiększonego popytu ograniczył dostawy gazu do Europy. O podjęcie tego typu działań Polska apelowała do KE już w październiku 2021 r. 13 stycznia 2022 r. sejmowa komisja wprowadziła poprawkę do projektu ustawy o ochronie odbiorców gazu, polegającą na objęciu taryfami gazowymi spółdzielni socjalnych – w ich podstawowej działalności. Jest to jedyna poprawka z siedmiu zaproponowanych, która została zaakceptowana przez Komisje ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Kraków, dzięki realizacji zakupów w ramach Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu, będzie do 2022 r. kupował gaz po cenach z 2018 r. Szacuje się, że dzięki wspólnym zakupom w 2022 r. miasto oszczędzi na gazie 40 mln PLN. Za gaz w 2022 r. uczestnicy grupy zapłacą łącznie 7,7 mln netto. Polska Spółka Gazownictwa, wstrzymała zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Powodem decyzji jest tymczasowe pełne zarezerwowanie środków inwestycyjnych przez spółkę. Przyłączenie koszt przyłączenia nowych odbiorców wynosi ok. 2 mld PLN, co zostanie sfinansowane z funduszu inwestycyjnego spółki.