Regulacje

Home Regulacje

Regulacje

Zgodnie z poufnym i nieoficjalnym dokumentem przesłanym do Komisji Europejskiej w dniu 29 października, gaz i energię jądrową należy uznać za „zrównoważone” inwestycje w systematyce UE.

Regulacje

Komisja Europejska wykorzysta od dawna planowaną reformę przepisów dotyczących rynku gazu UE, która ma się odbyć w grudniu, aby zaradzić obecnej zapaści na rynku. Tak twierdzi szef UE ds. energii, który dodał, że rezerwy są wystarczające na zimę.

Regulacje

Możliwe zmiany regulacyjne w formie zarządzania publicznymi środkami wsparcia modernizacji energetyki. Ograniczenie wsparcia dla węgla.

Regulacje

UE postawiła zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych już do 2030 r. o co najmniej 55%. Ponieważ poza UE inni producenci przykładają mniej wagi do tego zagadnienia, UE rozważa dostosowanie się do ich polityki.

Regulacje

Taksonomia UE jest kluczowym narzędziem przyspieszenia transformacji energetycznej i umożliwienia Europie osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Regulacje

Sejm rozpatruje projekt legislacyjny rozszerzający białą certyfikację na przedsiębiorstwa transportowe.

Regulacje

Uznanie gazu za źródło zrównoważone pod względem środowiskowym jest dla Polski kluczowe. Oczekuje się, że Komisja Europejska uzna źródła gazowe za technologię przejściową w drodze do osiągnięcia zerowej emisji w 2050 roku.

Regulacje

Czy Zielony Ład pociągnie za sobą koszty zewnętrzne? Krytyka PEP2040. Nowelizacje prawa unijnego na początku Q2 br.

Regulacje

Porozumienie paryskie z 2015 roku nie uwzględnia wykorzystania biopaliw w żegludze morskiej oraz lotnictwie. Forma wsparcia transportu nie drogowego pod znakiem zapytania.

Regulacje

Międzynarodowa Agencja Energii ogłosiła 11 stycznia br., że opracuje pierwszy na świecie kompleksowy plan działania dla sektora energetycznego, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

Regulacje

15 grudnia KE zaproponowała reformę przepisów dot. transgranicznych projektów infrastruktury energetycznej, które kwalifikują się do wsparcia finansowego, w tym plan wykluczenia infrastruktury ropy naftowej i gazu ziemnego z finansowania UE w przyszłości.

Regulacje

Flagowy fundusz UE na rzecz wycofywania paliw kopalnych z krajów Unii nie będzie finansował projektów związanych z gazem ziemnym.

Inne artykuły

Ceny gazu

Ceny gazu

Spadek średniego poziomu ceny gazu. Zniwelowanie czynników wzrostowych dzięki ciepłej pogodzie.

Rynek hurtowy gazu

Rynek hurtowy gazu

Spadek średniej ceny gazu o 0,1 EUR/MWh.
W analizowanym okresie, ceny na rynku RDNg wahały się w przedziale: 12,77 – 15,65 EUR/MWh (54,25 – 66,61 PLN/MWh).

Rynek detaliczny gazu

Projekt zmiany Prawa energetycznego. Zmiany w Zarządzie PGNiG i PSG. Udział gazu ziemnego w Miksie energetycznym wzrósł do 9%. PGE wybrało wykonawcę do budowy dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra.Projekt zmiany Prawa energetycznego. Zmiany w Zarządzie PGNiG i PSG. Udział gazu ziemnego w Miksie energetycznym wzrósł do 9%. PGE wybrało wykonawcę do budowy dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra.

Niemcy

Niemcy

Spadek średniej ceny gazu na rynku SPOT o 0,2 EUR/MWh. NS2 wnioskuje o wyłączenie z TPA. Uniper zawarł umowę na dostawę LNG. EON inwestuje w OZE. Koniec konsultacji w sprawie VIP dla EUGAL. Niemcy konsultują zasady ograniczenia wykorzystania węgla brunatnego.

Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Niski poziom cen gazu na rynku SPOT, spadek o 0,25 EUR/MWh. Obniżenie wydobycia gazu ze złoża Groningen zastępują dostawy LNG i z Norwegii. W TLNG w Zeebrugge rozpoczęto przeładunek LNG z kontraktu Yamal Trade. Wzrost eksportu gazu z UK. Testy działania punktów VIP.

Austria

Austria

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 0,3 EUR/MWh. W Europie Południowej zapowiada się nadpodaż gazu z uwagi na nowe projekty gazowe z Bliskiego Wschodu. Węgry konsultują przepustowość przyrostową między Austrią, Słowacją i Słowenią. Sąd nieprawomocnie orzekł karę więzienia dla premiera Chorwacji i obecnego prezesa MOL za prywatyzację INA.