Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Wzrost średniego poziomu cen gazu na rynku SPOT o 3,38 EUR/MWh. W Belgii powstanie hub LNG małej skali. 

W I połowie stycznia br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 20,39 EUR/MWh – o 3,38 EUR/MWh więcej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa 17,01 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano, podobnie jak na GASPOOL-u i NCG w dniu 7 stycznia br., wyniosła ona 17,60 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 26,67 EUR/MWh, odnoto¬wano ją w dniu 13 stycznia.

Fluxys rozpoczęło konsultacje ws. stworzenia w związku z terminalem LNG w Zeebrugge silnie płynnego hubu LNG małej skali. Spółka podejmuje działania na rzecz przystosowania oferty dla jak najlepszego dostępu odbiorców LNG do terminalu, równocześnie są prowadzone konsultacje ws. stacji załadunku ciężarówek. Platforma do obrotu zostanie zapewniona przez Enmacc.

IUK ponownie zmieniło taryfę przesyłową na styczeń br. Styczniowa taryfa dla zdolności przesyłowych dziennych i w trakcie dnia wyniesie od 2 p/th do 3,5 p/th. Taryfa weszła w życie 6 stycznia. 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje, że w 2021 r. nastąpi ponowny globalny wzrost emisji CO2. W 2020 r., z powodu epidemii wirusa, odnotowano 7%-owy spadek emisji. Prezydent elekt USA Joe Biden zapowiedział ratyfikację porozumienia klimatycznego.

Kontrola Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Naftowego wykazała nieścisłości na już wcześniej opóźnionym projekcie wydobywczym Equinora – Martin Linge. Urząd wskazał na szereg zaniedbań m.in. w zakresie wykrycia wycieku surowca. Przed rozpoczęciem wydobycia ropy naftowej i gazu spółka musi dokonać niezbędnych napraw infrastruktury. Zasoby szacuje się na 260 mln boe. Produkcja ze złoża miała pierwotnie ruszyć w połowie 2021 r.

W 2020 r. udział OZE w miksie energetycznym Belgii wzrósł w skali r./r. o 31%, do 19% – 15 TWh. Równocześnie produkcja jądrowa spadła o 39%. Celem zapewnienia stabilności energetycznej Belgia potrzebuje energetyki opartej na stabilnej produkcji z gazu ziemnego oraz równoważeniu podaży za pomocą importu i eksportu. Udział gazu w miksie wyniósł 28%.

Borealis Group AG i Bionerga zapowiedziały powstanie nowej stacji produkcji energii Biostoom opartej o technologię waste-to-energy.

Total redukuje liczbę pracowników na budowie projektu terminalu LNG w Mozambiku. Powodem decyzji jest atak bojowników na jedne z miasteczek koło miejsca w którym ma powstać terminal. Przewidywana moc regazyfikacyjna terminala wynosiła 13 mld m3 gazu/rok.

Z doniesień Enverusa wynika, że w Q4 2020 r. znacząco wzrosły wydatki w USA na konsolidacje związane z gazem ziemnym i ropą naftową. Powodem wzrostów wartości konsolidacji w skali r./r. o 1/3, do 27 mld USD, miały być niskie ceny surowca. Należy też wskazać na potężne przejęcia. Za największą inwestycję należy uznać przejęcie przez ConocoPhillips spółki Concho Resources za ponad 13 mld USD. W 2021 r. można oczekiwać dezinwestycji i selekcji portfela aktywów wśród małych i średnich spółek.

Kuwejt Petroleum Corp. obniżyło ceny ropy naftowej dla Europy i USA, podnosząc jednocześnie ceny surowca dla Azji. Ceny dla Azji wzrosły o ok. 40 centów powyżej średnich oczekiwanych cen dla Omanu i Dubaju, a dla Europy i USA spadły o ok. 80 centów. 

Francusko-japońskie joint venture JERA Global Markets zatrudniło byłego dyrektora Centricki global LNG na stanowisko wice-prezesa departamentu LNG. 

Total wykupiło największego producenta biometanu we Francji – Fonroche Biogaz. Tylko w tym roku spółka zainwestuje w biogaz 2 mld USD. Do połowy dekady Total zamierza zwiększyć swoje zdolnoa)ści produkcyjne do 1,5 TWh.