Czechy, Słowacja

Czechy, Słowacja

Wzrost średniej ceny gazu na rynku SPOT o 12,74 EUR/MWh. Najniższą cenę na OTE – 90,581 EUR/MWh odnotowano 6 grudnia (poprzednio 83,924 EUR/MWh), zaś najwyższą 132,289 EUR/MWh w dniu 15 grudnia (poprzednio 98,027 EUR/MWh).

Średnia ważona cena w I połowie grudnia wyniosła 103,58 EUR/MWh (w II poł. listopada było to 90,84 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 15 grudnia – 363 GWh (w II poł. listopada 309 GWh). Całkowity wolumen obrotu wzrósł do 2 024 GWh. Podczas spotkania V4 w Peks, Grupa Wyszehradzka przyjęła wspólne stanowisko ws. energetyki jądrowej. Ministrowie Węgier, Słowacji, Czech i Polski wezwali KE do uwzględnienia atomu w unijnej taksonomii oraz podkreślili prawo państw członkowskich UE do samodzielnego kształtowania miksu energetycznego.


W pozostałym zakresie podniesiono konieczność ustanowienia klarownych ram i zajęcia przez UE stanowiska w zakresie wszystkich technologii sprzyjających redukcji gazów cieplarnianych. Stanowisko to potwierdziło Wspólne Centrum Badawcze. Członkowie V4 postulują zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym celem osiągnięcia celów emisyjnych na lata 2030 i 2050, co w perspektywie średnioterminowej wiąże się z wykorzystaniem elektrowni gazowych i rozwojem sieci przesyłowych energii elektrycznej. Słowacja przyjęła Narodowa Strategię Wodorową, na podstawie której wdrażane będą plany inwestycyjne w zakresie technologii wodorowych, uznawanych przez decydentów jako istotny element procesu krajowej transformacji energetycznej.


Zgodnie ze strategią w sektorze ciepłowniczym wzrost udziału wodoruwyprodukowanego z OZE ma przyczynić się pozytywnie do zmniejszenia poziomu zużycia energii pierwotnej na Słowacji, przy zaistnieniu określonych warunków. Do takich należy kumulacja i magazynowanie wodoru w okresach nadwyżki produkcji energii elektrycznej oraz jego wykorzystanie w czasie zwiększonego zużycia energii w okresach zimowych.