Warunki pogodowe

Warunki pogodowe

Komentarz pogodowy

Od połowy do końca lipca znaczny wzrost ciepła w kraju w porównaniu do pierwszej jego połowy – średnia dzienna temperatura wahała się w granicach od 17 do nawet 22 oC pod koniec miesiąca. Było to skutkiem napływającego gorącego powietrza znad Hiszpanii, obejmującego niemalże całą Europę Środkową. W trzecim tyg. lipca dzienne temperatury utrzymywały się na poziomie 21-27 oC, aby już w następnym wzrosnąć do blisko 31 oC w zachodnich częściach kraju, gdzie odnotowywano rekordy ciepła na przestrzeni ostatnich 6 lat. W ostatnich dniach odnotowano delikatny spadek temperatury dziennej do 26 oC.

W statystycznym ujęciu, temperatura w Polsce była w ostatnich piętnastu dniach lipca wyższa niż temperatura w Niemczech w przybliżeniu o 0,8 oC.

W porównaniu do uśrednionej temperatury w analogicznych okresach z ostatnich 10 lat, temperatura w Polsce między 16 a 31 lipca br. była niższa o 1 oC. W pozostałych państwach była niższa o 0,9 oC. Statystycznie najcieplejszym państwem okazały się Węgry, a najchłodniejszym Niemcy.