Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Spadek poziomu cen gazu na rynku SPOT o 0,8 EUR/MWh. Planowane przerwy działania terminala LNG Melkoeyea. Fluxys rozpoczęło konsultacje ws. rozwoju rynku LNG. 

W I połowie maja br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 5,28 EUR/MWh – znacznie mniej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa 6,12 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano w dniu 15 maja br., wyniosła ona 5 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 5,76 EUR/MWh, odnotowano ją 12 maja.

Na początku analizowanego okresu (stan na 1 maja) ceny gazu dla rynku Day-Ahead na NBP wyniosły 13,50 p/th, a na Within-Day 14 p/th, na co wpłynęła zbyt mała ilość gazu w sieci spowodowana kilkoma czynnikami: wzrostem eksportu na kontynent poprzez BBL i interkonektor (na maj są zarezerwowane większe ilości przesyłu), spadek regazyfikacji LNG i zmniejszony przesył z Norwegii. 9 maja ceny znacząco wzrosły i wyniosły na Day-Ahead i na Within-Day 37 p/th. Wtedy również odnotowano niedobór surowca w sieci (20 mln m3) w stosunku do popytu, co było spowodowane spadkiem przesyłu z Norwegii na magistrali Langeled z powodu prac konserwacyjnych na dwóch złożach: Troll i Oseberg. 15 maja odnotowano spadek cen, na rynku Day-Ahead do poziomu 12,5 p/th, kiedy to miał miejsce wzrost podaży.

Equinor planuje przerwę techniczną terminala LNG Melkoeyea w II poł. maja. Norweski eksport ma spaść o 18 mln m3/ dzień. W związku z nadpodażą ropy i gazu oraz z powodu ograniczeń ze strony rządu Equinor  zapowiedział zmianę zasad wydobycia.

W wyniku epidemii korony, z przyczyn budżetowych, norweski rząd planuje wycofanie 37 mld USD z funduszu inwestycyjnego. Z przyczyn prawnych wywoła to dla funduszu konieczność sprzedaży akcji o wartości min. 12 mld USD. W wyniku zmiany polityki etycznej część spółek została wykluczona z funduszu (RWE, glencore, Sasol, AGL – z powodu posiadanych udziałów w węglu). Część innych spółek jak: BP, Uniper, Enel zostały poddane obserwacji. Jedna z koalicyjnych partii rządzących w norweskim parlamencie proponuje całkowite zamknięcie przemysłu wydobywczego ropy naftowej i gazu w perspektywie do 15 lat. Uzyskuje ona poparcie wśród innych ugrupowań oraz organizacji ekologicznych. W 2019 r. przychody z tych sektorów stanowiło 20% wpływów do budżetu państwa.

ACER oceniło projekt sporządzenia wytycznych dot. analizy kosztów i korzyści jakie płyną z projektów rozwoju sieci elektrycznej. Agencja wskazała na szereg niedociągnięć m.in. przy uwzględnieniu infrastruktury i projektów gazowych w projekcie rozwoju sieci.

Fluxys rozpoczęło konsultacje ws. rozwoju rynku LNG. Przedstawiono projekty: wprowadzenia nowego rodzaju spółki tzw. firmy Send Out Capacity, zmiany zasad cumowania tankowców (celem rozwoju rynku LNG małej skali), aktualizacji taryfy w terminalu LNG w Zeebrugge oraz inne. Spółka zapowiedziała, również coroczną przerwę techniczną interkonektora IUK w okresie 11 – 21 listopada br.

ENGIE, Fluxys, Indaver, INOVYN i Oiltanking zawarły konsorcjum ws. budowy pierwszego w kraju projektu power-to-methanol w porcie w Antwerpii. Inwestycja zakłada produkcje metanolu ze zmagazynowanego CO2 oraz bieżąco produkowanego wodoru. Planowany termin uruchomienia inwestycji to 2022 r. Pionierski projekt posiada moc produkcji 8 tys. ton, z założeniem jej zwiększenia.

Fluxys Swiss oferuje aukcje na zdolności przesyłowe na czerwiec br. na kierunku północ-południe w punktach Wallbach – Gries Pass and Oltingue – Gries Pass.

Leave a Reply