Austria

Austria

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 0,9 EUR/MWh. Nowy udziałowiec Saras. Irak zrywa kontrakt z Turcją.Turcja zwiększa szacowanie odkryć.

Najniższą cenę 12,98 EUR/MWh odnotowano 31 października (poprzednio 11,36 EUR/ MWh), zaś najwyższą 14,58 EUR/MWh w dniu 25 października (poprzednio 13,58 EUR/MWh). Średnia cena w II połowie października wyniosła 13,86 EUR/MWh (w I poł. października było to 12,43 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 28 października – 295 GWh (w I poł. października 246 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 2 474 GWh.

Trafigura, globalny dom handlowy, kupił 3% udziałów we włoskiej spółce Saras, uzyskując tym samym dostęp do największej rafinerii na Morzu Śródziemnym. Saras dostarcza 300 000 b/d do zlokalizowanej na Sardynii rafinerii Sarroch. Trafigura zaliczyła rok zysków, czerpiąc korzyści ze wzrostu zmienności cen i dyslokacji podaży spowodowanych pandemią. Dział ropy i produktów naftowych osiągnął 27% wzrost zysku netto rok do roku – w 1-2Q 2020 z 426 do 542 mln USD w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku.

Irak po 10 latach zerwał kontrakt z turecką spółką TPAO na zagospodarowanie największego złoża w kraju – Mansuria, szacowanego na 130 mld m3. Wśród głównych koncernów, które mogą zainwestować w rozwój pola, są Rosnieft oraz Gazpromnieft.

Fundusz Emerytalny Abu Dhabi (ADPF) i państwowy holding ADQ zainwestują 2,1 mld USD w aktywa gazociągu Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC). Obejmą 20% udziałów w ADNOC Gas Pipelines spółce zależnej z prawem dzierżawy 38 gazociągów o długości 982 km.

Algierska firma naftowa Sonatrach może wykazać stratę przychodów z 33 mld USD w 2019 r. do 23 mld USD w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa. We wrześniu eksport Sonatrach spadł o 41% r./r.

BP ogłosiło rozpoczęcie wydobycia gazu z najnowszego zagospodarowania morskiego Egiptu – złoża gazowego Qattameya na koncesji North Damietta. Dzięki spółce joint venture BP i Pharaonic Petroleum Company, złoże, które ma produkować 1,4 mln m3 dziennie, zostało zagospodarowane poprzez budowę jednego odwiertu podmorskiego i powiązanie z istniejącą infrastrukturą.

Turcja podniosła szacunki dotyczące zasobności odkrytego niedawno złoża gazu na Morzu Czarnym o 85 mld m3. Tym samym odkrycie złóż o wielkości 405 mld m3 zostało ogłoszone przez ekspertów jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w 2020 roku. Wydobycie gazu z nowego złoża może całkowicie przemodelować relacje energetyczne Turcji z takimi krajami jak Rosja, Iran czy Azerbejdżan.

Relacje Turcji i Rosji mogą ulec pogorszeniu przez skandal szpiegowski towarzyszący projektowi Turkish Stream. Informuje się, że tureckie źródła podnoszą rzekome przekazanie tajnych informacji, czego miałyby dopuścić się niektóre tureckie firmy, o złożach na Morzu Czarnym oraz cenach i przesyle gazu na rynku tureckim firmom BOTAS i Bosforus Gaz, które kiedyś były pod kontrolą Gazpromu.

W połowie miesiąca przedstawiciele rządów Izraela i Libanu rozpoczęli rozmowy na temat granic morskich przysługujących obu państwom w regionie wschodniego Morza Śródziemnego (East Med). Jest to szansa na uregulowanie kwestii granic morskich państw tego regionu. Uregulowanie tych kwestii staje się szczególnie ważne wobec coraz bliższych perspektyw przekształcenia East Med w nowe centrum wydobycia i handlu gazem ziemnego. Na regulację podziału wód morskich między Libanem a Izraelem nie godzi się Turcja.

„Wydaje mi się, że najgorsze już minęło” – powiedział Minister energetyki Arabii Saudyjskiej na wirtualnym India Energy Forum, gdy został poproszony o skomentowanie stanu ożywienia na rynku ropy. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy zanotowali w Q1 rekordowy spadek wydobycia ropy, gdy pandemia uderzyła w popyt. W styczniu planowane jest zwiększenie wydobycia w ramach stopniowego łagodzenia ograniczeń podaży ropy.