Austria

Austria

Wzrost średnich cen gazu na rynku SPOT o 1,5 EUR/MWh. OMV inwestuje w biopaliwa. Opozycja przeciw niebieskiemu wodorowi.

Najniższą cenę 15,03 EUR/MWh odnotowano 20 grudnia (poprzednio 13,71 EUR/ MWh), zaś najwyższą 17,54 EUR/MWh w dniu 20 grudnia (poprzednio 16,05 EUR/MWh). Średnia cena w II połowie grudnia wyniosła 16,02 EUR/MWh (w I poł. grudnia było to 14,48 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 31 grudnia – 781 GWh (w I poł. grudnia 368 GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 3 089 GWh.

OMV zainwestuje ok. 200 mln EUR w produkcję biopaliw w rafinerii Schwechat, w celu zmniejszenia intensywności emisji CO2 w portfelu produktów OMV o co najmniej 6% w stosunku do 2010 r. Realizacja doprowadzi do rocznej redukcji śladu węglowego nawet o 360 tys. ton CO2. OMV spodziewa się, że popyt na jej biopaliwa wzrośnie 10-krotnie do 2030 r. 

Austria, Dania, Hiszpania, Luksemburg i Portugalia opowiedziały się za promocją jedynie zielonego wodoru w celu ograniczenia możliwości finansowania infrastruktury gazowej. Sygnatariusze listu obawiają się, że zgoda UE (w ramach inicjatywy IPCEI) na pozyskiwanie wodoru z różnych źródeł pozwoli na dalsze jej wykorzystywanie.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez Azerbejdżan i Turcję, SOCAR oraz BOTAS wybudują gazociąg Igdir-Nachiczewan (85 km, 500 mln m3/rok gazu).

MSZ Rosji zapowiedział ukończenie, budowy elektrowni atomowej w Akkuyu i gazociągu Turecki Potok. 

Chiny podjęły kroki w celu zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego, energii elektrycznej i węgla przed kolejnym spodziewanym spadkiem temperatur (nawet o 10-12oC). Chiny stanęły w obliczu niedoborów energii i podwyżek cen na początku grudnia w kilku prowincjach, wywołanych gwałtownym spadkiem temperatur oraz wzmożona aktywnością gospodarczą. Ceny spot LNG w Azji Płn. osiągnęły poziom 12,5 USD/MMBtu. 

Włoskie Eni, Snam i bank Cassa Depositi e Prestiti 23 grudnia podpisały list intencyjny o współpracy, mającej na celu integrację ich wysiłków na rzecz rozwoju technologii czystej energii

Eni informuje o nowym odkryciu ropy naftowej w koncesji Meleiha (odwiert Arcadia 9) na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Odwiert znajduje się w pobliżu istniejących zakładów produkcyjnych i jest już powiązany z produkcją, przy ustabilizowanym tempie 5,5 tys. bbl/d. W koncesji Meleiha Eni posiada 38% udziałów, Lukoil 12%, a EGPC 50%. 

Abu Dhabi National Oil Co, największy producent energii w ZEA, przyznał włoskiemu Eni i tajlandzkiemu PTTEP koncesję poszukiwawczą w związku z planami zwiększenia zdolności wydobywczych ropy o 25%, do 5 mln bbl/d do 2030 r. 

Firma Dana Gas, koncentrująca się na działalności w regionie Kurdystanu, wznowiła kluczowy projekt wydobycia gazu na tym obszarze, osiągając rekordowe poziomy wydobycia ze złoża Khor Mor. Dana Gas, która 15 grudnia osiągnęła rekordowy poziom produkcji gazu 430 MMcf/d w Khor Mor tego samego dnia wznowiła prace w celu zwiększenia zdolności o kolejne 250 MMcf/d do 1Q 2023. 

Hiszpański Naturgy i Enagas łączą siły, aby zbudować fabrykę zdolną do produkcji 9 tys. ton czystego wodoru rocznie. Instalacja słoneczna będzie miała moc 400 MW, a elektrolizer do 60 MW. Naturgy i Enagas szukają wsparcia dla projektu w ramach funduszu 750 mld EUR, który UE przeznaczy na walkę z recesją pandemiczną. 

Norwegia wzywa KE do rewizji kryteriów planu zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do elektrowni wodnych. Mimo iż Norwegia nie jest państwem członkowskim Unii decyzje KE mają oddziaływać na norweski sektor elektrowni wodnych odpowiadający za 87% krajowej produkcji energii.