Belgia i Holandia

Belgia i Holandia

Wzrost średniego poziomu cen gazu na rynku SPOT o 1,9 EUR/MWh. Wiele podmiotów decyduje się na sprzedaż aktywów gazowych. Kolejna zmiana taryfy na IUK. 

W II połowie grudnia br. średnia cena Day Ahead na TTF wyniosła 17,01 EUR/MWh – o 1,92 EUR/MWh więcej niż w poprzednim okresie, w którym była ona równa 15,09 EUR/MWh. Najniższą cenę na TTF odnotowano, podobnie jak na GASPOOL-u i NCG w dniu 19 grudnia br., wyniosła ona 15,57 EUR/MWh. Z kolei najwyższa cena wyniosła 19,11 EUR/MWh, odnotowano ją w dniu 30 grudnia.

IUK po raz kolejny zrewidowało taryfę przesyłową na styczeń i luty 2021 r. Dla kontraktów miesięcznych i w ciągu tych miesięcy taryfa została obniżona o 2 p/th. Dodatkowa taryfa na zdolności przesyłowe w obu kierunkach została obniżona o 70% do 0,3 p/th.

Fluxys opublikowało nowe wydanie corocznego raporty Gas for Climate. W raporcie można znaleźć informacje o zwiększającym się udziale bioodpadów i biopozostałości w produkcji biometanu i związanych z tym: wzrostach produkcji oraz spadkach kosztów, o popularnych projektach zielonego i niebieskiego wodoru, oraz o wykorzystaniu sieci gazowej do przesyłu biometanu i przygotowaniach do przesyłu wodoru.

Brytyjski producent energii Drax może zainwestować nawet do 195 mln GBP w nowe aktywa biogazowe. Pieniądze mają pochodzić ze sprzedaży aktywów gazowych – 4 bloków gazowych za łącznie 160 mln GBP. dla VPI Holding. Spółka planuje zwiększenie dotychczasowego planu produkcji biomasy z 2 mln ton do 5 mln ton. Szacunkowy koszt inwestycji to 600 mln GBP. Drax planuje 30%-ową obniżkę kosztów produkcji biomasy do 50 GBP/ MWh. 

Inny brytyjski producent – SSE, również zdecydował się na sprzedaż swoich aktywów gazowych po cenie 120 mln GBP do brytyjskiego Viaro Energy. Strony czekają na akceptację władz. SSE planuje w przeciągu najbliższych 5 lat zainwestować w OZE 7,5 mld GBP.

Shell sprzedało 27% udziałów w australijskim terminalu Queensland Curtis LNG po cenie 2,5 mld USD. W tym roku, spółka zamierza pozyskać ze sprzedaży niekluczowych aktywów jeszcze 1,5 mld USD, celem uporządkowania i wyselekcjonowania portfolia aktywów wysokiej klasy.

Brytyjski związek zawodowy GMB zapowiedział, że w okresie 7 – 11 stycznia odbędą się strajki w spółce British Gas (spółka zależna od Centriki), z powodu obecnie stosowanej polityki zwolnień. W lipcu spółka zapowiedziała zwolnienie 20% personelu – 5 tys. osób.

Nowreskie Statkraft zapowiedziało budowę oraz sprzedaż dwóch farm wiatrowych w Irlandii do Dublińskiego Greencoat Renewables za 123 mln EUR. Jednostki County Offaly i Taghart o łącznej mocy ponad 60 megawat zostaną oddane do użytku w 2022 r.

Norweski sąd najwyższy oddalił apelację organizacji środowiskowych przeciwko rządowym planom zwiększenia wydobycia ropy naftowej i gazu w regionie Morza Arktycznego. Sprawa dotyczyła wydanych 4 lata temu 10 koncesji. 

ACM (holenderski odpowiednik polskiego UOKiK) zapowiedział obniżkę w 2021 r. maksymalnej taryfy ciepłowniczej dla gospodarstw domowych o 0,7%. Spadek taryfy jest spowodowany wymogiem, by wysokość taryfy nie była wyższa od kosztów jakie poniósłby konsument ogrzewając gospodarstwo gazem ziemnym, którego obecnie cena staniała. ACM ustaliło również maksymalną taryfę produkcji i dystrybucji energii elektrycznej na wyspach Bonaire, Saba, and Sint Eustatius.