Warunki pogodowe

Warunki pogodowe

Komentarz pogodowy

W analizowanym okresie tempe­Sytuacja pogodowa, którą obserwowaliśmy od początku kwietnia, miała swoją kontynuację także w drugiej jego połowie. Od połowy do końca kwietnia skoki średnich temperatur dobowych w całej Europie, które znacznie odbiegały od średnich z latach poprzednich. W trzecim tygodniu kwietnia temperatury sięgające 2-4 oC. Przez następnych parę dni, powolny wzrost do 8 oC. Ponowny spadek do 3-4 oC na przełomie 3 i 4 tygodnia. Względne ocieplenie z końcem kwietnia do poziomu 12 oC. Średnie dobowe temperatury wahały się w granicach od 2 oC do
12 oC. Majówka rozpoczęła się odczuwalnym ochłodzeniem do 7 oC w ciągu dnia, wraz z lokalnymi opadami deszczu w całej Polsce. 

W statystycznym ujęciu, średnia dobowa temperatura w Polsce wyniosła 7 oC i była w ostatnich dwóch tygodniach niższa od temperatury w Niemczech w przybliżeniu o 0,4 oC.

W porównaniu do uśrednionej temperatury w analogicznych okresach z ostatnich 10 lat, temperatura w Polsce między 15 a 30 kwietnia br. była niższa, aż o 3,3 oC. W pozostałych państwach, podobnie jak w Polsce, była niższa 3,3 oC. Statystycznie najcieplejszym państwem okazały się Węgry, a najchłodniejszym Czechy.