Czechy, Słowacja

Czechy, Słowacja

Spadek średnich cen gazu na rynku SPOT o 0,5 EUR/MWh. ERU odbiera informację o niewłaściwych praktykach cenowych sprzedawców energii i gazu. Plan zwiększenie przepustowości na połączeniu SK-HU.

Wzrost średniego poziomu cen na rynku Day-Ahead. Najniższą cenę 5,35 EUR/MWh odnotowano 10 maja (poprzednio 6,2 EUR/MWh), zaś najwyższą 7,26 EUR/MWh w dniu 4 maja (poprzednio 7,82 EUR/MWh). Średnia ważona cena w I połowie maja wyniosła 6,50 EUR/MWh (w II poł. kwietnia było to 6,95 EUR/MWh). Najwyższy poziom wolumenów odnotowano 5 maja – 51,5 GWh (w II poł. kwietnia 34,5  GWh). Całkowity wolumen obrotu wyniósł 321 GWh.

Przedstawiciele słowackiego oraz węgierskiego rządu poinformowali o planowanej rozbudowie połączenia międzysystemowego miedzy tymi państwami oraz o powstaniu nowych interkonektorów. Z wypowiedzi węgierskich przedstawicieli wynika, że celem może być zwiększenie zdolności technicznej do 4,5 mld m3 gazu rocznie w kierunku SK-HU oraz 1,8 mld m3 w kierunku przeciwnym.

Słowacki operator przesyłowy poinformował o możliwości rezerwacji przepustowości w punkcie połączenia międzysystemowego Balassagyarmat/Veľké Zlievce (HU-SK, Węgry-Słowacja) z użyciem aukcyjnej alokacji zdolności. Projekt nosi nazwę „HUSK”.

Czeski regulator, ERU, odbiera znaczną liczbę zgłoszeń o niejasnych lub mylących oznaczeniach ceny przez przedsiębiorców, a także sugestie od odbiorców energii, że są często wprowadzani w błąd przez skomplikowane formuły, które określają ceny usług. W związku z tym wezwano dostawców energii do bezpośredniego przedstawiania ceny w postaci liczby koron za daną jednostkę energii.

ERU prowadzi konsultacje w sprawie projektu decyzji w sprawie regulacji cen gazu po 1 stycznia 2021 r.

Rumuński producent energii atomowej, Nuclearelectrica, odnotowuje spadki zysku ze sprzedaży energii elektrycznej w 1Q br. o 2% r/r. EBITDA firmy spadła o 10%.

Leave a Reply