Ceny gazu

Ceny  gazu

Wzrost średniego poziomu ceny gazu o 1,8 EUR/MWh.

W II połowie grudnia ceny gazu spot dla opisywanych rynków wahały się w przedziale: 14,99 – 21,42 EUR/MWh (patrz tabela obok), a dla cen referencyjnych gazu 15,30 – 20,29 EUR/MWh (patrz wykres poniżej). Średnia cena gazu na rynku spot, w porównaniu do poprzedniego, wzrosła do poziomu 17,20 EUR/MWh. Różnica między średnią ceną gazu spot w Niemczech (16,72 EUR/MWh) i TGE (19,28 EUR/MWh) wzrosła do poziomu 2,56 EUR/MWh.

W ostatnim okresie cen gazu poszybowały do poziomów niespotykanych od połowy 2019 roku. Nawet doniesienie o nowej mutacji koronawirusa nie powstrzymały tego wzrostu w przeciwieństwie np. do rynku ropy gdzie nastąpiła spora korekta. 

Bardzo dużą rolę odegrały ceny emisji CO2, które osiągnęły najwyższe poziomy od roku. Tu z kolei nałożyły się na siebie dwa czynniki: brak aukcji aż do lutego i porozumienie europejskich liderów co do zwiększenia celu emisyjnego (redukcji CO2 o 55%, wcześniej 40%). Ponadto pojawiły się prognozy wskazujące na możliwość wystąpienia w styczniu niskich temperatur – poniżej średniej wieloletniej. Jednak w szczególnym stopniu do wzrostu cen gazu na rynku europejskim przyczynił się wzrost cen LNG napędzany przez popyt w Azji (w połączeniu ze wzrostem stawek czarterowych za metanowce). Wzrost cen w Azji powoduje, że coraz więcej metanowców kierowanych jest na ten rynek co obniża podaż na rynku Europejskim. Można się zatem spodziewać dalszych wzrostów jeżeli ceny w Azji będą utrzymywać się na wysokim poziomie. 

Wzrosły również ceny węgla, do poziomów rekordowych w tym roku, napędzane przez popyt u największego konsumenta – Chin. 

Najważniejszym czynnikiem dla całej światowej gospodarki było uruchomienie dostaw szczepionki. W kolejnych okresach będzie bardzo dużo zależeć od poziomu jej dostaw, stopnia wyszczepienia i potwierdzenia jej faktycznej skuteczności.